BM Sözcüsü’nden Türkiye’ye çağrı: Gazeteciler serbest bırakılmalı

BM İnsan Hakları Bürosu Sözcüsü Liz Throssell, Türkiye’ye tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için çağrı yaptı.

KRONOS 25 Mayıs 2023 GÜNDEM

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Bürosu Sözcüsü Liz Throssell, Türkiye’ye tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için çağrı yaptı.

Türkiye’de basın özgürlüğüne dair değerlendirmelerde bulunan BM İnsan Hakları Bürosu Sözcüsü Liz Throssell, baskıların endişe verici boyutta olduğuna dikkat çekti.

Gözaltı ve tutuklamalar hakkında Türk yetkililerle iletişimde olduklarını söyleyen Throssell, BM İnsan Hakları Bürosu’nun uzun süredir suçla ilgili yasaların ve özellikle terörle mücadele kanunlarının geniş yorumlanmasından ve bu durumun insan haklarına olumsuz etkisinden kaygı duyduğunu ifade etti.

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ BASKI ALTINA ALINAMAZ’

Throssell, terörle mücadele önlemleri ve terörle mücadele yasasının uluslararası insan hakları hukukuna uygun olması gerektiğini ve siyasi katılım hakkının, insan hakları savunucularının faaliyetlerinin, ifade ve düşünce özgürlüğünün baskı altına alınmaması gerektiğini belirtti.


Türkiye’deki durumu takip etmeye çalıştıklarını söyleyen Throssell, tüm gazetecilerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com