Bodrum’da susuzluk dönemi: 24 saatlik kesintiler başladı

İki barajın kapatılması nedeniyle Bodrum'u bekleyen susuzluk tehlikesi başladı. İlçe genelinde 26 farklı noktada 24 saatlik su kesintileri bugün itibarıyla başladı.

KRONOS 13 Ekim 2023 GÜNDEM

Dünyanın en önemli turizm merkezlerinden, Türkiye’nin tatil incisi Muğla’nın Bodrum ilçesinde su krizi yaşanıyor. Bodrum’a su sağlayan Mumcular ve Geyik barajları, dip seviyeleri görmesi nedeniyle su alımına kapatılmıştı. Böylece Bodrum’u bekleyen susuzluk tehlikesi ise başladı.

Susuzluk nedeniyle Bodrum’da su kestintileri yaşanacak. Bodrum genelinde bugün saat 06.00’dan itibaren 26 farklı noktada 24 saatlik su kesintisinin yapılacağı duyuruldu.

Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) tarafından yapılan açıklamada, su kesintisi yaşanan bölgeler şu şekilde sıralandı:

“Kumbahçe Üst Kotları, Yalıkavak Tilkicik mevkii, Koyunbaba DYP 4, Yokuşbaşı Üst Kotları, Umurça üst kotları, Koyunbaba DYP 5-6 şebekesi Üst Kotlar, Çırkan, Geriş Erdemil Bölgesi, Bitez Üst Kotlar, Gümüşlük Üst Kotlar, Peksimet Alt Kot Kadıkalesi Sahil Bölgesi, Müskebi Köy içi, Turgutreis Eski Otogar Üstü Bölgesi, Turgutreis Turgut Özal Bulvarı Bölgesi, Karabağ, Türkbükü Üst Kotlar, Torba Üst Kotlar, Gölköy Üst Kotlar, Yokuşbaşı, Çarşı, Umurça, Kumbahçe, Küçükbük Üst Kotlar, Gündoğan ve Farilya Üst Kotlar, Kızılburun Mevkii Tankay Depo.”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, su kriziyle şunları söyledi:

“2 baraj da kurudu. MUSKİ, bunu çözmenin yollarını arıyor. Yeni yeraltı kaynakları ihdas edecek. Bir taraftan da mevcut tüketimin kontrol edilmesi gerekiyor. Özellikle havuzlar, sürekli değiştirilen sularıyla su tüketimini ciddi oranda arttırmaktadır. Havuzların suyunu değiştirmenize gerek yok. Yeni tip filtrasyon sistemleriyle ve kimyasallarla havuz suları 12 ay boyunca kalabiliyor. Sadece ters yıkamada eksilen su tamamlanarak fazla bir israf olmadan durabiliyor. Ayrıca peyzaj ve tarımda akıllı sulama sistemlerinin kullanılmasıyla aslında su tasarrufu sağlanabiliyor. Yine peyzajda kaktüsler, zakkumlar gibi yöresel bitkilerin kullanılmasıyla su tasarrufu yine yapılabiliyor. Biz de belediye olarak bunu yapıyoruz.”

“4 AY İÇERİSİNDE DENİZ SUYUNU ARITABİLİRİZ”

Deniz suyu arıtma sistemi ile ilgili de konuşan Başkan Aras, “Bu yöntem Dünya’da çok gelişti fakat bu işin de handikapları ve doğaya zararlı tarafları var. Özellikle arıtılan suyun salamura denilen atığı tekrar doğaya bırakılmak zorunda kalıyor. İşte onun da bertaraf sistemleri gelişmiş durumda. Biz bunları araştırıyoruz, çözümü de arıyoruz. Eğer çok sıkışırsak da dört ay içerisinde deniz suyundan arıtarak vatandaşlarımızın hizmetine temel ihtiyaç olan suyu sunabiliriz. Vatandaşlarımızın bunda da herhangi bir tereddüdü olmasın. Ama Akbelen’de verilen mücadele, sadece oradaki orman ve köylerin kaldırılması değil aynı zamanda bir su mücadelesidir” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com