Boğaziçi rektörü ‘şiddet mağduru kadınlar’ maddesinden yararlandı

Boğaziçi Rektörü Naci İnci, şiddete uğrayan kadınlar için çıkartılan 6284 sayılı kanunun 5/1-a maddesine dayanarak "ısrarlı takip mağduru" sıfatıyla 14 öğrenci hakkında tedbir kararı çıkarttı.

KRONOS 26 Ekim 2021 GÜNDEM

Boğaziçi Üniversitesi’nin kayyum rektörü Naci İnci, 5 Ekim tarihinde 10 öğrencinin kampüsten gözaltına alındığı eylemin ardından 14 öğrenci hakkında 6284 sayılı kanunun 5/1-a maddesine dayanarak “ısrarlı takip mağduru” sıfatıyla 14 öğrenci hakkında tedbir kararı çıkartması tepki çekti. Kanunun asıl hedefi olan şiddet tehdidi altındaki kadınların korunması için kanun uygulanmazken Naci İnci’nin başvurusu üzerine tedbir kararı çıkarılması tepki çekti.

Boğaziçi Dayanışma isimli sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Boğaziçi Üniversitesi’nin kayyum rektörü Naci İnci, 5 Ekim tarihinde 10 öğrencinin kampüsten gözaltına alındığı eylemin ardından 14 öğrenci hakkında 6284 sayılı kanunun 5/1-a maddesine dayanarak “ısrarlı takip mağduru” sıfatıyla 14 öğrenci hakkında tedbir kararı çıkarttı. Tedbir kararı çıkarılan öğrenciler arasında o gün gözaltına alınıp tutuklanan Caner Perit Özen ile Ersin Berke Gök de var.

Tedbir kararı, öğrencilerin karakoldan aranarak tebliğ edilmesiyle öğrenildi.

6284 SAYILI MADDE NE?

İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının ardından kadına yönelik şiddeti ayrıntılı olarak tanımlayan ve çeşitli önlem ve yaptırımları içeren 6284 sayılıı kanun, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilme sürecinde de sıkça gündeme gelmişti. Naci İnci’nin başvurusuna dayanak olan kanunun 5/1-a maddesi ise “şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama, küçük düşürme içeren söz ve davranışlarda bulunulmasını” içeriyor.

Şiddet tehdidi altında olduğu veya şiddet gördüğü halde aynı kanuna dayanarak tedbir, koruma veya uzaklaştırma kararı çıkaramadığı için onlarca kadın cinayeti veya şiddet vakası önlenemezken Naci İnci’nin bu kanuna dayanarak tedbir kararı çıkarması tepki çekti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com