Boğaziçi Üniversitesi davasında 335 yıl hapis istemi

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki protestolar sırasında rektör Naci İnci'nin makam arabasının çıkışının engellenmesi ile ilgili 14 kişinin yargılandığı davada toplamda 335 yıla kadar hapis cezası istendi.

KRONOS 30 Ocak 2023 GÜNDEM

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolar sırasında rektör Prof. Dr. Naci İnci’nin makam arabasının çıkışının engellenmesi ile ilgili 14 kişinin yargılandığı davada istenen cezalar belli oldu. Savcı, Ersin Berke Gök için 25 yıl, Eftelya Koyuncu için 23 yıl 4 ay hapis cezası isterken; 12 sanık için de 21 yıla kadar hapis talep edildi. 14 sanığa toplamda istenen ceza ise 335 yıl oldu.

İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada savcı dosyanın esası hakkında mütalaasını açıkladı.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, olay günü rektör Mehmet Naci İnci’nin üniversiteden çıkış yaptığı esnada makam aracının önüne geçilerek üniversiteden çıkışının engellenmesiyle “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçunun işlendiğini savundu.

‘GÜVENLİK GÖREVLİSİ ENGELLENDİ’

Mütalaada, sanıkların göstericilere müdahale eden güvenlik görevlisi Faruk Kardoğan’ın ise görevini yapmasını engelledikleri ifade edildi.

Sanık C.P.Ö’nün güvenlik görevlisi Faruk Kardoğan’ın boğazını sıkarak yaraladığı iddia edildi.


 

Mütalaada, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “Kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşlerine katılma”, “Görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından 12 sanık için 3 yıl 6 aydan 21 yıla kadar hapis talep edildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com