Boğaziçi Üniversitesi’nde 3 dekan görevden alındı

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Naci İnci, Fen Edebiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Özlem Berk Albachten, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi dekanı Prof. Dr. R. Metin Ercan ve Eğitim Fakültesi dekanı Prof. Dr. Yasemin Bayyurt’u görevden aldı.

KRONOS 19 Ocak 2022 GÜNDEM

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla atandığı günden beri tartışmaların odağında olan rektör Mehmet Naci İnci, 3 fakültenin dekanlarını görevden aldı. Dekanların yerine dışarıdan atama yapılacağı iddia edildi.

Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, Boğaziçi Üniversitesi’nde Fen Edebiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Özlem Berk Albachten, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi dekanı Prof. Dr. R. Metin Ercan ve Eğitim Fakültesi dekanı Prof. Dr. Yasemin Bayyurt’u görevden aldı.

Diken’den Ayşegül Kasap’ın haberine göre; görevlerinden alınan üç dekan da özerk ve özgür üniversite için direnen isimlerdendi. Rektör İnci’nin üç dekanın yerine dışardan atama yapacağı iddia edildi.

NE OLMUŞTU?

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü görevine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 Ocak tarihli kararnamesiyle Bulu’nun getirilmesi sonrası üniversitede aylar süren protestolar düzenlenmiş, Bulu yine bir kararnameyle temmuz ayında görevden alınmıştı.

Bulu’nun görevden alınmasının ardından yerine Prof. Dr. Naci İnci atanmıştı. Atanmadan önce üniversitede yapılan oylama Naci İnci rektörlük için istenmeyen kişi seçilmişti.

 

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com