Boğaziçi Üniversitesi’nde yine akademisyen kıyımı

Boğaziçi Üniversitesi rektörü Naci İnci yönetimi, 16 akademisyenin daha görevine son verdi. Ders vermesi veto edilen akademisyenlerin ofislerinin boşaltılması istendi.

KRONOS 24 Ağustos 2022 GÜNDEM

Tartışmaların odağındaki Boğaziçi Üniversitesi rektörü Naci İnci yönetimi, 16 akademisyenin daha görevine son verdi.

İnci yönetimi bu kez üniversitede yıllardır ders veren öğretim üyelerinin ders açmalarını veto etti. Üniversitelerin ders kayıt dönemlerine kısıtlı bir zaman kala veto kararı veren İnci yönetimi, ders programlarında da sıkışıklık yaşanmasına sebep oldu.

REKTÖR REDDETTİ

Tam zamanlı öğretim görevlisi Can Candan, emekli öğretim üyeleri Cevza Sevgen, Sumru Özsoy, Alpar Sevgen, Nükhet Sirman, Faruk Birtek, Yaman Barlas, Zeynep İlsen Önsan; yarı zamanlı öğretim üyeleri Eren Soyak, Çağatay Sönmez, Onur Güngör, Can Tunca, Banu Aykın Köylüer, Selahattin Yılmaz, İzzettin Önder ve Mehmet Akıncı’nın dersleri, bölümlerin talepleri üzerine Fakülte Yönetim Kurulu’nda gündeme geldi.

Listedeki öğretim görevlilerinin dersleri kabul edildi ancak rektörlükten onay çıkmadı.

Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tınaz Ekim Aşıcı, ders vermesi veto edilen akademisyenlerin ofislerinin boşaltılmasının istendiğini söyledi.

‘KENDİ KADROLARINI YERLEŞTİRİYORLAR’

Aşıcı, “Bir yandan korku salıp susturmaya çalışıyorlar, bir yandan da çok değerli hocalarımızı hem idari görevlerinden hem de fiziksel olarak üniversiteden uzaklaştırıyorlar. Boğaziçi Üniversitesi’ni hızla tahliye ediyorlar ve kendi artık tamamen hakim oldukları Üniversite Yönetim Kurulu ve Senato vasıtasıyla kendi kadrolarını yerleştiriyorlar. Bu yapılan her şeyden öte kamu zararıdır” dedi.


Geçtiğimiz günlerde de Can Candan, 15 yıllık ofisini boşaltmak zorunda bırakılmıştı. Önceki gün de Ekonomi Bölümü Başkanı Ünal Zenginobuz görevinden uzaklaştırılmıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com