Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestoya polis müdahale etti: 100’e yakın öğrenci gözaltına alındı

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne AKP'li Prof. Dr. Melih Bulu’nun atamasının ardından başlayan protestolar devam ediyor. Tutuklanan arkadaşları için okul önünde basın açıklaması yapmak isteyen öğrencilere polis izin vermedi ve çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

KRONOS 01 Şubat 2021 GÜNDEM

Gözaltına alınmak istenen bir öğrenci böyle götürüldü.

Tutuklanan arkadaşları için okul önünde basın açıklaması yapmak isteyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine polis izin vermedi. Üniversite önünde bulunan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu 100’e yakın öğrencinin gözaltına alındığını açıkladı.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin Hisarüstü’nde yapmak istedikleri basın açıklamasına karşı polis ekipleri okuldan çıkmalarına izin vermezken, desteğe gelen öğrenci grubuna da Etiler’de müdahale edildi.

Boğaziçi Dayanışması, Etiler’deki müdahalede çok sayıda öğrencinin gözaltına alındığını duyurdu. Açıklamada, “Üniversite öğrencilerine saldırı yapıldı, gözaltılar var, tam sayı bilinmemekle beraber abluka sürüyor! ne birliğimize ne dayanışmamıza gücünüz yeter! kayyuma geçit vermeyeceğiz!” denildi.


Okul içerisine polis girmesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Rektörlük önüne yürüdü.

TUTUKLU ÖĞRENCİLER İÇİN TOPLANMA ÇAĞRISI YAPILMIŞTI

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, kampüste yaptıkları resim sergisi sonrası hedef haline getirilmiş ve 4 öğrenci “Toplumun bir yarısını aşağılamak” suçlamasıyla gözaltına alınmış, 2 öğrenci tutuklanmıştı. Tutuklamalara tepki gösteren öğrenciler, söz tutuklananlara destek olma amacıyla toplanma çağrısında bulunmuştu.

İstanbul Valiliği, Boğaziçi Üniversitesi kampüsü önünde demokratik kitle örgütleri ve topluluklar tarafından yapılan toplanma çağrılarıyla ilgili açıklama yaparak, 1 ay boyunca Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerinde, toplantı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması yapılmasının yasaklandığı hatırlatmıştı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com