Boğaziçili akademisyen Can Candan’ın ‘görevine son verilme’ kararı iptal

Boğaziçi Üniversitesi rektörü Naci İnci’nin, akademisyen Can Candan’ın derslerine son verilmesine ilişkin kararına mahkemeden iptal geldi.

KRONOS 19 Temmuz 2022 GÜNDEM

Boğaziçi Üniversitesi’nin atanmış rektörü Prof. Dr. Naci İnci’nin Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Film Çalışmaları Programı öğretim görevlisi Can Candan’ın görevine son vermesi üzerine Candan’ın açtığı davada ‘görevine son verilme’ kararı iptal edildi.

13 Ağustos 2021’de Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’nün ‘göreve son verme’ kararına karşı yürütmenin durdurulması ve iptali talebiyle dava açan Candan hakkında verilen karar, tedbiren durdurulmuş ve görevine yeniden atanmıştı. Can Candan, kararın iptal edildiğini ve tarafına tazminat ödeneceğini açıkladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Candan, “16 Temmuz 2021 tarihli Naci İnci imzalı ‘görevime son verilme’ işlemine dair açtığım davada, mahkeme 31.05.2022 tarihli kararıyla yapılan işlemi hukuksuz bularak iptal etmiş, yoksun kaldığım özlük ve parasal haklarımın faiziyle birlikte ödenmesine karar vermiş” ifadelerini kullandı.

Candan’ın başvurusunu değerlendiren İstanbul 7’inci İdare Mahkemesi, 16 Şubat’ta oy çokluğuyla yürütmenin durdurulmasına karar vermişti.

‘EMSAL BİR KARAR’ 

Kararın ardından Candan’dan, “Emsal bir karar olmuş, hem Boğaziçi’nde, hem diğer üniversitelerde direnenlere moral olmuştur. Bir üniversite hocasını itiraz etti, hukuksuzluğu kabul etmedi, hak savunuculuğu yaptı diye işinden etmek o kadar kolay değil. 81 haftadır söylediğimiz gibi üniversitemizi yılmadan ve kararlılıkla savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’de özgür, özerk, demokratik ve katılımcı ilkelere dayalı bir üniversite ideali gerçekleşene kadar da kabul etmeyeceğiz ve vazgeçmeyeceğiz. Türkiye’nin her köşesinde hak mücadelelerinde direnenlere selam olsun” açıklamasını yaptı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com