Bolton, anı kitabında Halkbank davasına da değindi

ABD Başkanı Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, anılarını kaleme aldığı kitabında Halkbank davasına da değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın isteği üzerine Trump'ın Halkbank davasını kapatmaya çalıştığını yazdı. Trump'ın 'sevdiği diktatörleri kayırdığını' da ifade etti.

KRONOS 18 Haziran 2020 GÜNDEM

Eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Beyaz Saray’da görev yaptığı döneme ilişkin anılarını kaleme aldığı kitapta, ABD Başkanı Donald Trump’ın “sevdiği diktatörleri kayırdığını” yazdı. Bolton, buna örnek olarak de Trump’ın Türkiye ve Çin’le ilişkilerini gösterdi.

Salı günü satışa çıkacak “The Room Where It Happened” (Olayın Gerçekleştiği Oda), henüz piyasaya çıkmadan amazon.com’da en çok sipariş edilen kitap oldu.

Kitabın içeriği ile ilgili Amerikan basınında çıkan haberlere göre Bolton, Trump’ın ABD’de görülmekte olan Halkbank davasına müdahale etme girişimlerinde bulunduğunu yazdı.

Bolton, Trump’ın bunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelen istek üzerine yaptığını iddia ediyor.

New York Times gazetesi, Bolton’ın çeşitli suçlarla ilgili soruşturmaları durdurma konusunda Trump’ın ne kadar istekli olduğuna ve “Sevdiği diktatörleri kişisel olarak kayırıyor” sözlerine yer verdi.

Washington Post gazetesindeki haberde ise, kitapta Trump’ın Erdoğan’a yazdığı mektupla Halkbank davasından söz edilmeye başlandığı ifade ediliyor.

Trump’ın Türkiye’nin Suriye’de Ekim 2019’daki Barış Pınarı Harekatı sonrası yazdığı mektupta Erdoğan’a yönelik kullandığı “Problemlerini çözmek için çok uğraştım” sözleri vurgulanıyor.

SAVCILAR OBAMA’NIN ADAMI!

Washington Post, Bolton’ın kitabından şu paragrafı aktarıyor:

“Mayıs 2018’de Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trump’a, İran yaptırımlarını ihlal nedeniyle New York Güney Bölgesi Savcılığı tarafından soruşturulan bir Türk firmasının suçsuz olduğunu iddia eden kısa bir not gönderdi. Trump, Erdoğan’a konuyla ilgileneceğini, Güney Bölgesi savcılarının kendi adamları olmadığını, Obama’nın adamları olduğunu, onların yerini kendi adamları aldığında sorunun çözüleceğini söyledi.”

Bolton, Trump’ın Halkbank ile ilgili soruşturma sürecinde Türkiye lehine müdahale etmeye çalışmasından duyduğu rahatsızlığı Adalet Bakanı William Barr ile paylaştığını yazdı.

Trump ise Twitter’da paylaştığı bir mesajda, Bolton’ın kitabının “kötü eleştiriler aldığını ve kendisini kötü göstermeyi amaçlayan yalan ve uydurmalardan ibaret olduğunu” söyledi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com