Borç batağındaydı: Demirören, yayın grubu binalarını Ziraat’e devretti

Demirören Holding, Ziraat Bankası'ndan aldığı krediyi ödeyemeyince yayın grubuna ait çok sayıda gayrimenkul ve taşınmazı bankaya devretti.

KRONOS 23 Mayıs 2024 GÜNDEM

Yıldırım Demirören, Ziraat Bankası’ndan 800 milyon dolar kredi almıştı

Doğan Holding’e ait Hürriyet, Kanal D, CNN Türk ve birçok medya kanalı ve gazeteyi satın almak için Ziraat Bankası’ndan 895 milyon dolarlık kredi çeken Demirören Holding, bu krediyi ödememekle gündemdeydi. Demirören Holding, bu yıl ödemesi gereken 70 milyon dolarlık taksitler için yayın grubuna ait çok sayıda gayrimenkul ve taşınmazı Ziraat Bankası’na devretti.

Doğan Holding’e ait çok sayıda gazete ve televizyon kanalını 2018 yılında satın alan Demirören Holding, bu satın alma için ödediği bedelin tamamına yakınını Ziraat Bankası’ndan temin ettiği kredi ile karşılamıştı.

Demirören Holding aradan geçen süreçte uzun yıllar boyunca Ziraat Bankası’na hiçbir ödeme yapmamasıyla tartışmalara neden olmuştu.

Yıllık 70 milyon dolar olan taksit ödemeleri için Taksim’in merkezi İstiklal Caddesi’nde bulunan Demirören AVM’yi Denizbank’a satan şirketler grubu, geçtiğimiz yıllarda KAP’a yaptığı açıklamada, İstanbul Esenyurt ilçesindeki 61.5 dönüm yüzölçümüne sahip matbaa tesisi arsasını 816.6 milyon liraya insansız hava aracı üreticisi Baykar’a sattığını duyurmuştu.


 

GAYRİMENKUL VE TAŞINMAZLAR DEVREDİLDİ

Son olarak Demirören Holding, Ziraat Bankası’na olan kredi borcunun 70 milyon dolarlık bu yılki ödemesinin bir kısmını karşılamak için Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık bünyesinde bulunan gayrimenkullerin bir kısmını 1 milyar 287 milyon 922 bin TL karşılığında bankaya sattı.

Yapılan açıklama şöyle:

“Şirketimiz Yönetim Kurulu tarafından, Şirketimiz portföyünde yer alan; İzmir İli, Gaziemir İlçesi, Atıfbey Mah., 11408 Ada ve 1 Parsel’de kayıtlı gayrimenkulün, İzmir İli, Konak İlçesi, Umurbey Mah., 1447 Ada ve 10 Parsel’de kayıtlı gayrimenkulün, Antalya İli, Muratpaşa İlçesi, Yenigöl Mah., 12558 Ada ve 4 Parsel’de kayıtlı gayrimenkulün, Trabzon İli, Arsin İlçesi, Nuroğlu Mah., 1149 Ada ve 12 Parsel’de kayıtlı gayrimenkulün, Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası Anonim Şirketi’ne toplam 1.287.922.000,00 TL (Bir milyar iki yüz seksen yedi milyon dokuz yüz yirmi iki binTürkLirası) bedel ile satış ve devrinin yapılmasına karar verilmiş olup, satış ve devir işlemi 22.05.2024 tarihi itibarıyla (bugün) tamamlanmıştır.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com