Borçluları sevindiren indirim

Vadesinde ödenmeyen borçların tahsilatında esas alınan temerrüt faizi 2022 yılı boyunca yüzde 18,55'te sabit kalmıştı. Nihayet Merkez Bankası'ndan indirim geldi.

KRONOS 02 Ocak 2023 EKONOMİ

Merkez Bankası’nın (TCMB) “politika faizi” diye bilinen haftalık repo faizini yüzde 9’a kadar düşürmesine rağmen, 2022 yılında hep sabit kalan temerrüt faiz oranında nihayet indirim kararı alındı.

Resmî Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, mal ve hizmet tedariğinde geç ödemelerde kullanılacak temerrüt faiz oranı 17,25’ten yüzde 11,75’e düşürüldü. 600 baz puan (yüzde) indirimin akabinde borçluların maliyeti azalacak.

13 Ocak 2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 1530’uncu maddesinin 7’nci fıkrası uyarınca mal ve hizmet tedarikinde alacaklıya yapılan geç ödemelere dair temerrüt faiz oranının sözleşmede öngörülmediği veya ilgili hükümlerin geçersiz olduğu hallerde uygulanacak faiz oranı yıllık yüzde 11,75 olarak tespit edildi.

Alacağın tahsilatı esnasında masrafları için talep edilebilecek asgari gider tutarı ise, 800 Türk Lirası olacak.

TEMERRÜT FAİZİ NEDİR? 

Temerrüt faizi, borçlunun borcunu vadesinde ödemediğinde ödemesi gereken faiz olarak tanımlanıyor. Esas olarak temerrüt faizi, gecikme faizi ile aynı anlamda değildir. Çok basit olarak anlatmak gerekirse, temerrüt faizi, gecikme faizinden sonra gelen bir aşamadır.


 

Kredi anaparasının kapaması ya da kredi taksitinin ödeme günü geldiğinde, borçlu bu ödemeyi geciktirirse ertesi günden itibaren öncelikle gecikme faizi işletilir. Borçlar Kanunu’na göre, mukavele ile belirlenen süre aşılıp da takip durumu ortaya çıktığında, temerrüt faizi işletilmeye başlanır.

Temerrüt faizi, gecikme faizine göre daha yüksek oranlarda belirlenen bir tür ceza tahakkukudur.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com