Borsa’da TAB Gıda hazırlığı

Borsa İstanbul son yılların en büyük halka arzına kilitlendi. Hamburger devi Burger King Türkiye'nin sahibi TAB Gıda'nın hisselerinin bir kısmı 130 TL'den satışa çıktı.

KRONOS 15 Ekim 2023 EKONOMİ

Bay Döner’in halka arz edilmesi “Borsa İstanbul’un dönercisi oldu.” diye yorumlanmıştı. Şimdi de Borsa’ya hamburgerci geliyor.

Amerikalı hamburger devi Burger King’in Türkiye’deki lisans haklarına sahip TAB Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, 18-19-20 Ekim tarihlerinde halka arz edilecek. “Sabit fiyat ile talep toplama ve eşit dağıtım” yöntemi ile hisse başına 130 TL sabit fiyat tespit edildi.

Yüzde 20,09 oranındaki payın satışa çıkarıldığı halka arzın büyüklüğü 6,8 milyar TL. Toplam  52 milyon 500 bin adet lot dağıtılacak. TAB Gıda’nın katılım endeksi kriterlerine uygun olduğu belirtildi.

ÜÇ ARACI KURUMA YETKİ VERİLDİ

Türkiye ve Çin’de işlettiği restoranlarla sektörün önemli oyuncularından biri olan TFI TAB Gıda Yatırımları çatısı altında faaliyet gösteren TAB Gıda’nın halka arz talebi Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı.

Halk arz işlemleri için Ata Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş., İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.ve Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş. liderliğindeki konsorsiyuma yetki verildi.

TAB Gıda halka arzında şahıslara eşit dağıtım kararı alındı.

TAB Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kurdoğlu, “Halka arz sonrasında yatırımcılarımızdan alacağımız güç ve güvenle, bugüne kadar yarattığımız değeri ve ülkemize yatırımlarımızı daha da ileriye taşımak ve yatırımcılarımızla birlikte büyümek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

ÇİN’DE 1.500’DEN FAZLA MAĞAZA İŞLETİYOR

TAB Gıda ağırlıklı Türkiye olmak üzere, Makedonya ve Gürcistan ile Kuzey Kıbrıs’ta 1.500’ün üstünde restoranda hamburger satıyor.

Grubun TFI TAB Gıda Yatırımları çatısı altında Çin’de de 1.500’ün üstünde restoran zinciri var. TAB Gıda’nın marka portföyünde Burger King®, Popeyes®, Arby’s®, Sbarro® ve Subway® olmak üzere beş global marka, Usta Dönerci® ve Usta Pideci® olmak üzere iki ulusal marka bulunuyor.


 

TAB Gıda, 29 Temmuz 1994 tarihinde kuruldu. Şirket, hızlı servis sektöründeki faaliyetlerine, 1995 yılında Burger King®’in Ana Franchise haklarını alarak Türkiye’ye getirmesiyle başladı.

Euromonitor 2022 yılı verisine göre TAB Gıda yüzde 26’lık gıda hizmet payı ile fast food sektöründe (Çiğ köfte zincirleri hariç) liderliği elinde bulunduruyor.

TAB Gıda’nın 5 şahıs ve 2 kurumsal olmak üzere toplam 7 ortağı var. Şirkette en yüksek 3 pay oranına sahip isimler şunlar: Erhan Kurdoğlu (Yüzde 18,20), Korhan Kurdoğlu (Yüzde 17,40) ve ELQ Investors VIII Ltd.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com