Borsa’da iki günde 6 milyar dolar buharlaştı

Borsa İstanbul'da (BİST) başta bankalar olmak üzere hemen her endeks inişe geçti. BİST 100'ün 1.300 puanın altına inebileceği belirtiliyor.

KRONOS 28 Eylül 2021 EKONOMİ

Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini (politika faizi) yüzde 19’dan yüzde 18’e indirilmesi Borsa İstanbul’da (BİST) değer kaybını hızlandırdı.

100 puanlık faiz indirimi borsada işlem gören başta bankalar ve finansal kuruluşlar olmak üzere şirketlerin piyasa değerinin de düşmesine sebep oldu. BIST’in toplam piyasa değeri 166 milyar dolardan 160 milyar dolara indi.

TÜRKİYE’NİN RİSK PRİMİ 400 PUANI AŞTI

Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı Türkiye’nin risk primini (CDS) yükseltti. 23 Eylül Perşembe sabahı 395 seviyesindeki 5 yıllık CDS, 421 puana yükseldi. Devlet tahvili faizleri de arttı. Türkiye’nin 10 yıllık devlet tahvili faizi yüzde 17,36’dan yüzde 18,48’e yükseldi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 7 Eylül’de faiz indirimi işareti vermişti. Kavcıoğlu, “Bundan böyle tüketici enflasyonuna (TÜFE) değil, çekirdek enflasyona (enerji, tütün mamûlleri ve alkollü içkiler hariç TÜFE) bakacağız.” demişti.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 4 Ağustos’ta “Bende buradan bir yerlere mesajımı vermiş oluyorum. Faiz de enflasyon da inecek.” diyerek TCMB’ye alenen talimat vermişti.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com