Borsa’da patrondan son darbe

Borsa İstanbul'da son bir yıldır yatırımcısına gün yüzü göstermeyen şirket sayısı artarken, SASA'da olup bitenler küçük yatırımcıya pes dedirtti.

KRONOS 22 Ocak 2024 EKONOMİ

Borsa İstanbul’da Koç Holding’i bile geride bıraktığı günlerde “SASA’sı olanın tasası olmaz” sloganı ile özdeşleşen SASA Polyester Anonim Şirketi’nde küçük yatırımcı darbe üstüne darbeye maruz kaldı.

SASA’nın sahibi Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu’nun “Hisse pahalı, almayın.” sözleri ile başlayan yıkımda şirketin hisse fiyatı 70 Türk Lirası’dan (TL) 33 TL’ye kadar geriledi.

PATRON YÜKSEKTEN SATTI, DİPTEN ALDI; OLAN YATIRIMCIYA OLDU

Daha önce yüksek fiyattan hisse satan Erdemoğlu geçen hafta 33 TL’den 2 milyon lot hisse satın alması manidar bulundu.

Sosyal medyada bazı küçük yatırımcılar, “Patron yüksekten sattı, dipten ucuza topluyor. Olan bize oldu.” yorumunda bulundu.

Böylece SASA’nın patronu Erdemoğlu büyük tüccarlara parmak ısırtan arbitraja imza attı.

SAĞ CEPTEN ALDI, SOL CEBE KOYDU

SASA’nın ihraç ettiği şarta bağlı paya dönüştürülebilir tahvil ise, Erdemoğlu Holding tarafından alındı.

15-19 Ocak 2024 haftasında yatırımcılar tarafından satış baskısı altında kalan SASA kaynak temini için TL cinsinden tahvil ihraç etmişti.


 

Yurt içinde halka arz edilmeksizin tamamı şirketin hâkim ortağı Erdemoğlu Holding A.Ş.’ye tahsisli olarak satılmak üzere ihraç edilen şarta bağlı paya dönüştürülebilir borçlanma aracı işlemleri 22 Ocak 2024 tarihinde tamamlandı.

İşlem anapara tutarı 3 milyar 547 milyon 703 bin 506 TL’yi buldu. Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören 1 lot (1 TL nominal) paya karşılık gelen dönüştürme fiyatı ve 100 bin TL nominal değerli borçlanma aracı için dönüştürme fiyatı 53 TL oldu.

SASA şirketi, yatırımcı ve yatırımcı kuruluşlar tarafından satış baskısı altında kaldığı bir haftayı geride bırakmıştı.

Yatırım Finansman şirketi müşterileri SASA hisselerinde toplam 18 milyon 901 bin 101 lot hisseyi elden çıkarmıştı.

Yatırım Finansman haftayı Sasa Polyester hissesinde 8 milyon 17 bin lot net satış ile geride bıraktı. Haftalık satışların net TL karşılığı 280 milyon TL’yi buldu. SASA geçen hafta en fazla satışa maruz kalan 2’nci hisse senedi oldu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com