Borsa’da yüz kızartan rekor

Türkiye'yi yasa boğan depremde Borsa İstanbul'u açık kalmasını fırsat bilenler "İnsanlık Borsa'da öldü." dedirten işlemlere imza attı. Çimento hisseleri tavan oldu.

KRONOS 07 Şubat 2023 EKONOMİ

Türkiye “yüzyılın afeti” diye nitelenen Kahramanmaraş Depremi ile boğuşurken, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) Borsa İstanbul’u (BİST) açık tutması infiale sebep oldu. Sosyal medyada #BorsadaİslemlerDurdurulsun etiketi altında binlerce mesaj yayımlandı.

BİST’te  tarihi utanca şahitlik ediyor. Binlerce insanın öldüğü on binlerce insanın enkaz altında yaşam mücadelesi verdiği Türkiye’de bazı borsacılar, insanların acısını fırsata çevirdi.

İNSANLIKTAN UTANDIRAN REKORLAR

6 Şubat Pazartesi günü sabah seansında yüzde 10 (tavan) değer kazanan çimento ve demir çelik hisseleri, felaketin boyutunun çok daha büyük olduğunun ortaya çıkması ile bir kez daha tavan oldu.

Ancak BİST 100 endeksi yüzde 8’e yakın değer kaybederek, 4 bin 545 puana geriledi.

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin akabinde 10 işlem günün kapalı tutulan BİST’in Türkiye’yi sarsan depreme rağmen açık kalması “vahim hata” diye nitelendirdi.

ÇİMENTO HİSSELERİ İKİ GÜNDÜR TAVAN 

Yıkılan ev ve binaların yeniden inşaatının demir ve çimento satışlarını arttıracağını düşünen bir avuç vicdansız yine bu sektör hisselerine saldırdı.


 

Sabah seansında çimento hisselerinde yükseliş yüzde 8’i aştı. Bazı hisseler yüzde 10’dan fazla değer kazandı.

Deprem bölgesinde enkaz altında arama-kurtarma çalışmaları devam ederken, BİST’te iki günde çimento ve beton şirketlerindeki artış yüzde 20’ye ulaştı.

Binlerce insan enkaz altında kalanlar için gözyaşı dökerken, bölgeye en yakın çimento fabrikası olan Konya Çimento’nun hisse senedi 2 günde yüzde 20,50 yükseldi.


HANGİ HİSE SENEDİ, NE KADAR YÜKSELDİ?

NİĞDE BETON: Deprem bölgesine yakın şirket olan Niğde Beton Sanayi hisseleri iki günde yüzde 16,50 değer kazandı.

AFYON ÇİMENTO: Borsanın bir başka çimento şirketi Afyon Çimento depremden bu yana yüzde 19,96 yükseldi.

ÇİMBETON: Başkalarının acısı üzerinden para kazanmaya çalışanlar Çimbeton hisse senedine iki günde yüzde 20 prim yaptırdı.

NUH ÇİMENTO: Hisse senedi iki günde yüzde 20 değer kazanarak, 114 TL’ye yükseldi.

OYAK ÇİMENTO: Başkalarının acısını fırsata dönüştürenler bu hisseye de yüzde 20 prim yaptırdı. Hisse fiyatı 23 TL’yi aştı. Resim

Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt şöyle veryansın etti: “Bu utanç tablosunu hiç unutmayın.”

Bozkurt şunları kaydetti: “Borsa İstanbul’u yüzyılın afetine rağmen kapatmayan SPK ve çimento şirketlerine akın eden leş kargaları, bugün sizinle aynı havayı soluyan insanlar olduğumuz için utandık! #deprem “

EKONOMİK DARALMA BORSA’YI VURACAK

Depremin sebep olduğu yıkımın boyutları ortaya çıktıkça Borsa’da satışların daha da artacağına işaret eden Bozkurt, “Borsa biraz daha açık kalırsa 1 trilyon TL enkaz altında kalabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bozkurt’a göre, BİST için seçim öncesi ralli hesaplarının 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş Depremi ile yerle bir oldu.

Destek ve direnç noktalarının bir hükmünün kalmadığını vurgulayan Bozkurt, 2023 yılında ekonominin yüzde 2-3 daralabileceğine işaret ediyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com