Borsa’da Zorlu satış depremi, sırada PENTA var

PENTA, Borsa'da yüzde 1.000 değer kazanarak en fazla konuşalan hisselerin başında geliyordu. Patronların piyasa fiyatının yüzde 30 altında hisse satması ortalığı karıştırdı.

KRONOS 22 Kasım 2023 EKONOMİ

Borsa İstanbul (BİST) patronların iskontolu satış depremi ile sarsılıyor. Alfa Solar Enerji, Alarko Holding, SASA Polyester, Koç Holding, Sabancı Holding ve Zorlu Holding derken bir firmada daha patronlar küçük yatırımcıyı ters köşeye yatırdı.

Zorlu Holding’in Zorlu Enerji’de yüzde 5 iskontolu satışının akabinde Penta Teknoloji Ürünleri Dağıtım Ticaret Anonim Şirketi (PENTA) ortaklarından biri mülkiyetindeki hisseyi yüzde 30 daha ucuza elden çıkardı.

İstanbul Portföy fonu, 35,45 milyon adet Penta hissesini iki fona satıyor. Satış fiyatı, mevcut piyasa fiyatına kıyasla yüzde 30 iskontolu.

YÜZDE 30 İNDİRİMLİ FİYATA ŞİRKETİN YÜZDE 9’U EL DEĞİŞTİRDİ

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) beyan edilen satış kararına göre, Payları Yıldız Pazar’da işlem gören PENTA ortaklarından İstanbul Portföy Yıldız Serbest Özel Fon, 35 milyon 433 bin 779 TL nominal değerli PENTA paylarını 1 TL nominal değerli pay için 17,06 TL fiyatla satışa çıkardı.


 

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (Satıcı üye) ve Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Global Menkul Değerler A.Ş. (Alıcı üyeler) aracılığıyla toptan alış-satış işlemleri 23 Kasım Perşembe günü tamamlanacak.

Satışa çıkarılan payların toplamı Şirketin yüzde 9’una tekabül ediyor.

PENTA 65 TL’DEN 22 TL’YE GERİLEDİ

PENTA’nın 19 milyon 500 bin lot payını Century City Securities SA, geri kalan 15 milyon 933 bin lot senet ise Re-Pie Portföy Yönetimi A.Ş tarafından devralınacak.

Son dönemde SASA Polyester, Alarko Holding ve Zorlu Enerji başta olmak üzere pek çok şirketin patronların ya da şirket ortaklarının iskontolu satışları BİST’te küçük yatırımcıyı zarara uğrattı.

Haberin etkisi ile PENTA’nın hisse fiyatı yüzde 4’ten fazla değer kaybederek, 22,36 TL’ye geriledi. Hisse 65 TL zirvesinden bu yana mum gibi eriyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com