Borsa’dan zamanlaması manidar açıklama: Hakan Atilla istifa etti

Amerika Birleşik Devletleri'nin "İran'a yönelik müeyyideleri delmek" ve "kara para aklamak" suçundan 32 ay hapis cezasına çarptırdığı Hakan Atilla cezasını çektikten sonra Türkiye'ye dönmüştü. 1,5 yıldır Borsa İstanbul'da genel müdür olarak görev yapan Atilla bugün itibarıyla istifa etti.

KRONOS 08 Mart 2021 EKONOMİ

Erdoğan'ın BİST genel müdürlüğüne tayin ettiği Hakan Atilla, kara para aklamak ve İran'a yönelik müeyyideleri delmek gibi suçlardan Amerika'da mahkûm olmuştu.

Borsa İstanbul (BİST) Genel Müdürü Hakan Atilla istifa etti. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada, “Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla’nın kendi isteğiyle 08.03.2021 tarihinden itibaren Genel Müdürlük görevinden istifa etmesi sebebiyle 08.03.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile istifası kabul edilmiştir.” denildi.

Atilla’nın istifası ile Amerika’da devam eden ve jürili duruşmaların 3 Mayıs’ta başlaması beklenen Halkbank Davası arasında irtibat olduğu iddia ediliyor.

Kronos’a bilgi veren konuya yakın bir kaynak, “Joe Biden yönetimi hâlâ Ankara’ya cevap vermedi. Halkbank Davası’ndan ceza almış bir ismin BİST’in başında tutulması mutabakat zeminini imkânsız hâle getiriyordu. Saray bir anlamda Atilla’yı feda ederek Biden’a zeytin dalı uzattı. Bu hamlenin okyanus ötesinde ne kadar makes bulacağını zaman gösterecek.” dedi.

REZA ZARRAB İTİRAFÇI OLDU, HAKAN ATİLLA SUÇLU BULUNDU

Eski Halkbank genel müdür yardımcısı Atilla,  2017 yılı mart ayında Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York JFK Havalimanı’nda gözaltına alınmış ve “Amerika’nın İran’a dönük müeyyidelerini delmek ve kara para aklamak” suçlaması ile çıkarıldığı mahkeme tarafından  tutuklanmıştı.

Hakan Atilla, BİST genel müdürlüğünden istifa etti.

17/25 Aralık 2013 yolsuzluk soruşturmasının bir numaralı ismi İran asıllı Türkiye vatandaşı Reza Zarrab’ın itirafçı olduğu davada 32 ay hapis cezasına çarptırılan Atilla, 2019 yılı temmuz ayında tahliye edilmişti.

AMERİKA’DA HAPİS YATTIKTAN SONRA BİST GENEL MÜDÜRÜ OLDU

Tahliyesinin akabinde Türkiye’ye dönen Atilla, 2019 yılı ekim ayında Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından BİST genel müdürü olarak tayin edilmişti.

Atilla’nın atanması sonrasında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Borsa İstanbul’daki yüzde 10’luk payını satarak Türkiye’yi terk etmişti.


 

Atilla iki gün önce, “Göreve devam edecek misiniz?” sorusuna, “Yorum yapmak istemiyorum.” cevabını vermişti. 30 günlük izne ayrılmasının ABD’de devam eden Halkbank Davası ile alakası olmadığını dile getiren Atilla, “İzne ayrılmak şahsi kararım.” demişti.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com