Borsa’nın zirvesine SASA kaldı

Borsa İstanbul (BİST) sene başından bu yana yüzde 111 değer kazanırken, yatırımcılar liderlik koltuğunda oturan SASA'nın sırrını merak ediyor.

KRONOS 24 Ekim 2022 EKONOMİ

Borsa İstanbul (BİST) son bir yılda yüzde 174 yükselmesine rağmen şirketlerin tamamına yakınının piyasa değeri halen 100 milyar doların altında. Son kapanışa göre, piyasa değeri 100 milyar üstünde olan şirket sayısı sadece 7.

BİST 100 (XU100) endeksi ekim ayında yüzde 23, ilk 10 ayda yüzde 111 ve son bir yılda ise yüzde 174 değer kazandı.

Piyasa değeri 100 milyar lirayı geçen şirketler ise şunlar: SASA, Koç Holding, Türk Hava Yolları, Fort Otosan, ENKA, Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketi (TÜPRAŞ) ve Ereğli Demir ve Çelik Ticaret AŞ (ERDEMİR).

KOÇ HOLDİNG’İ BİLE GERİDE BIRAKTI

Piyasa değeri en yüksek şirket 208 milyar lira ile SASA bulunuyor. Merinos Halı’nın sahibi Erdemoğlu Holding, SASA’yı 13 Ocak 2015’te Sabancı Holding’den satın almıştı.

SASA polyester, elyaf, filament iplik, polyester bazlı polimerler, özel polimerler ve diğer ara mamûllerde dünyanın önde gelen üreticilerinden biridir.

SASA’nın piyasa değerinde Türkiye’nin en büyük holdingi Koç’u geride bırakması farklı iddiaları da beraberinde getirdi.

BİST kulislerinde Varlık Barışı ile Türkiye’ye getirilen paranın SASA başta olmak üzere bazı hisse senetlerine yöneldiği iddia ediliyor. Uzmanlar “hızlı yükselen kâğıtların hızlı düşeceğine” dair altın kuralı hatırlatıyor.


 

Koç Holding’in piyasa değeri 144 milyar lira. Dünyanın en büyük ve en karlı hava yolu şirketleri arasında gösterilen Türk Hava Yolları’nın (THY) piyasa değeri ise, 135 milyar lira.

BANKALARDA SADECE GARANTİ 100 EŞİĞİNİ AŞTI

Borsada bankalar arasında piyasa değeri 100 milyar lirayı geçen tek banka Garanti Bankası oldu. İspanya menşeli BBVA tarafından Doğuş Holding’den satın alınan Garanti’nin piyasa değeri 104 milyar lira olurken, Türkiye’nin en büyük özel bankası İş Bankası’nın piyasa değeri sadece 98 milyar lira.

Akbank piyasa değeri 80 milyar lira olurken, Yapı Kredi Bankası’nın piyasa değeri ise 80 milyar liraya bu hafta ulaştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com