Kadın Oyunları Festivali başlıyor

Ankara Sanat Tiyatrosu, Kadın Oyunları Festivali başlıyor. Pandemi nedeniyle boş bırakılacak koltuklara öldürülen kadınların fotoğrafları asılacak. Bu koltukların geliri kadın mücadelesine destek için bağışlanacak.

KRONOS 29 Ocak 2021 KÜLTÜR

Türkiye’nin ilk ve tek kadın temalı tiyatro festivali olan Kadın Oyunları Festivali, Ankara Sanat Tiyatrosu’un sanat yönetmenliğinde ve Atölye Kültür Sanat organizasyonunda 4 Mart 2021’de perdelerini açacak. Uluslararası üne sahip karikatürist Ramize Erer’in kadın temalı karikatürleri de festival süresi boyunca Bilkent Center’da ziyaretçilere açık olacak.

Ankara Sanat Tiyatrosu’ndan yapılan açıklamada, “Sosyal yaşantının neredeyse tümünün durma noktasına geldiği pandemi sürecinde ilki gerçekleştirilecek olan Kadın Oyunları Festivali’nin bir festivalden daha öte amaçlara hizmet edeceği umudunu taşıyoruz. Her gün fiziksel veya psikolojik erkek şiddeti ya da sosyal, ekonomik, siyasal bir hak kaybı ile gündeme gelen ülkemiz kadınlarının her alanda mücadelesine omuz vermek, farkındalık oluşturmak amacı ile sanatın gücünü kullanmaya karar vererek yola koyulduk” denildi.

OYUNLAR ANKARA VE AYVALIK’TA SAHNELENECEK

Sanatın yetkinleştirici, bütünleştirici, iyileştirici ve sorunlara farklı açılardan da bakılmasını sağlayan sosyolojik ve psikolojik etkilerini öne çıkarmak istediklerini kaydeden Ankara Sanat Tiyatrosu, “Bu hedefe en etkin şekilde ulaşmanın bir yolunun da her gün farklı kadın hikayelerinin ele alındığı kadın temalı bir festival yapmaktan geçtiğini düşünerek Kadın Oyunları Festivali’mizi Türkiye’de ilk defa 4-11 Mart tarihleri arasında Ankara’da AST Bilkent Sahne’de ve 17-27 Mart tarihleri arasında ise Ayvalık’ta Ayvalık Belediyesi’nin ev sahipliğinde Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde başlatıyoruz. Şartlar elverirse iki farklı kentimiz de daha festivali gerçekleştirmek arzusundayız. Takvim netleşince onları da açıklayacağız” açıklamasında bulundu.


 

SINIRLI SAYIDA İZLEYİCİ KABUL EDİLECEK

İlerleyen süreçte pandeminin etkileri azaldığında festivali ülkenin her köşesine ulaştırarak büyütmek istediklerini kaydeden Ankara Sanat Tiyatrosu, “Birbirinden nitelikli ve başarılı tiyatro ekiplerinin oyunları ile sanatseverlerin karşısına çıkacak festivalimize pandemi kuralları ve izleyicilerimizin sağlığını düşünerek sınırlı sayıda seyirci kabul edeceğiz. Salonlar pandemi kurallarına uygun ve en sıkı tedbirler alınarak hazırlanmaktadır” dedi.

BOŞ KOLTUKLAR ÖLDÜRÜLEN KADINLAR İÇİN SATIŞA SUNULACAK

Öte yandan pandemi kuralları gereği boş bırakılacak koltuklara cinayetlere kurban giden kadınların fotoğrafları asılacak. Bu koltuklar da satışa açılacak ve destek olmak isteyen duyarlı vatandaşların katkı yapması sağlanıp, elde edilen gelirin bir bölümünün kadın mücadelesine destek veren bir kuruma bağışlanması sağlanacak. Bağış yapılan kurum festival sonrasında kamuoyuna duyurulacak.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com