Bosna’da Sosyal Demokratlar Türk öğretmenin gözaltında tutulmasına tepkili

KRONOS 05 Aralık 2019 DÜNYA

Bizim Parti (NS) dün yaptığı bir açıklamayla öğretmen Fatih Keskin'in gözaltına alınmasını eleştirmişti.

Bosna Hersek’in Bihaç kentinde eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdüren Richmond Park Bihaç Koleji’nin Türk vatandaşı müdürü Fatih Keskin’in önce polis merkezine çağrılması, ardından da gözaltına alınarak göçmen merkezinde tutulmasının yankıları sürüyor.

Bizim Parti’nin (NS) ardından ana muhalefet Bosna-Hersek Sosyal Demokrat Partisi, süresiz ikamet ve çalışma izni olmasına rağmen öğretmen Fatih Keskin’in gözaltında tutulmasını eleştirdi.

“ÖĞRETMEN KESKİN YILLARDIR BOSNA-HERSEK’TE ÇALIŞIYOR”

Parti tarafından yapılan resmi açıklamada, “Bosna-Hersek’te yirmi yılı aşkın bir süredir yaşayan ve çalışan bir kişinin gözaltında tutulması, iktidardaki SDA partisinin oluşturduğu sistem için bir tehdit olarak gördüklerinin en iyi örneğidir.” ifadeleri kullanıldı. denildi .

Sosyal Demokrat Partisi’nin açıklamasında Bosna-Hersek’te yabancı ülke kanun ve Anayasasının uygulanamayacağı da belirtilerek şöyle deniliyor:

SDP, Bosna-Hersek’te, Türkiye, Sırbistan, Hırvatistan veya başka bir ülkenin yasaları, anayasaları ve kurallarının uygulanmamasını açıkça getirmek istiyor. Ülkeyi Yabancı devletlerin çıkarlarına sunulanlar, Bosna-Hersek’te devletinin gerçek düşmanlarıdır.

“ÖĞRETMEN FATİH KESKİN NASIL BİR TEHDİT?”

Aslında Fatih Keskin’i gözaltına alma eylemi, Bosna Hersek’in tüm sakinlerini korkutan gerçek bir sistemli terör eylemidir. Bu nedenle, hepimiz kendimize iktidardaki SDA’ya uyarlanmış bir sisteme tehdit olarak gözaltına alınacak, soruşturulacak ve hapsedilecek bir sonraki işaretli vatandaşın kim olabileceğini, iddianameye ve savunmaya maruz kalmadan veya şüphe uyandırmadıklarını sormamız gerekiyor. Bosna Hersek’in yetkili makamlarını, yirmi yıl sonra Öğretmen Keskin’in Bosna Hersek’in çıkarları için nasıl bir tehdit oluşturduğu sonucuna varıldığı sorusuna cevap vermeye davet ediyoruz.

https://kronos30.news/tr/bosnanin-bihac-kentinde-kolej-muduru-fatih-keskin-gozaltinda/

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com