‘Bot Muharrem’ bir bölen olarak mı tarihe geçecek?

"Muharrem İnce’nin önünde iki yol var aslında. Ya tek adam rejimine payandalık edecek ya da demokrasiye katkı vermek için küçük siyasi hesaplarını bir kenara bırakacak. İnce'nin aday olduğu seçimde Kılıçdaroğlu seçilirse Memleket Partisi lideri Yalova’daki köy evine dönmek zorunda kalır."

SÜLEYMAN ÖZKAYA 16 Mart 2023 GÖRÜŞ

Memleket Partisi Genel Başkanı ve şimdilerde cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye sosyal medyada gösterilen ilginin ‘bot’ hesaplarla sağlandığı ortaya çıktı. Anlaşılan İnce, CHP’den ayrıldıktan sonra göremediği ilgiyi Kılıçdaroğlu’nun oyunu böleceği için aktrol takımından görüyor. Ancak İnce’nin bu ilgiyi kendisinin oluşturduğunu düşünmesi başlı başına sorun. Oysa Türkiye siyasetinde kısa süreli ilgiler üzerine siyasi gelecek inşa etmenin hüsranla sonuçlandığını bilmeyecek kadar acemi bir politikacı değil.

Muharrem İnce, kendisine yönelen ilginin birilerinin desteğiyle olduğunu gördüğü halde cumhurbaşkanlığı için adaylıkta diretiyorsa siyasi hesap aramak gerek. Sadece CHP’ye karşı bir pazarlık unsuru olarak kullanıp, üç beş vekil koparmanın peşinde olarak bakmak doğru değil. Şu anda partisinin oyu  yüzde 1 olmasa da aklında hep CHP Genel Başkanı olmak var. İnce, her attığı adımı genel başkanlık için bir basmak olarak kullanmak isteyecek bir politikacı. Deniz Baykal’ın uzun süre SHP içindeki liderlik mücadelesinde başarılı olamadıktan sonra CHP’yi kurduktan sonra amacına kavuştuğunu unutmamak lazım. Baykal’nın SHP’ye rakip olarak kurduğu CHP’nin SHP’ye nasıl büyük zarar verdiğini 1990’lı yıllardaki belediye seçim sonuçlarına bakmak bile yeterli olur. Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yüzde 25 oy ile seçildi. O Seçimde SHP, DSP ve CHP’nin toplam oy oranı yüzde 34 oldu. Aynı seçimde Melih Gökçek yüzde 27 ile belediye başkanı seçilirken solun oy toplamı yüzde 38 idi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

Muharrem İnce’de bir Deniz Baykal hırsı olduğunu görmek gerek. Deniz Baykal kadar entellektüel yönü olmasa bile hitabeti ve toplumla kolay diyalog kurma yönüyle başarılı. İnce’nin göremediği Erdoğan gitsin motivasyonunu taşıyan yüzde 60’e yaklaşan kitlenin oyuna talip olması. Bu kitlenin hedefe ulaşmak ne kadar çok istediğini İYİ Parti lideri Meral Akşener’in Millet İttifakı masasını tekmelemesi sonrası sonraki süreçte gördük. İYİ Parti masaya döndüğü gibi HDP ile ilgili söylemini yumuşatma yoluna gitti. Akşener, büyük dalgaya karşı yüzmek yerine dalganın üzerine çıkıp sörf yapmanın doğru olduğuna karar verdi. İnce bu dalgaya karşı yüzmeye çalışırken kayalara çarparak siyaseten intihar edebilir.

İnce adaylıkta diretip ve seçimin ikinci tura kalmasını sağlar ve sonrasında Erdoğan yeniden seçilirse tarihe gömülen bir siyasetçi olur. Solda siyaset yapmayı bırakın yolun solundan yürüyemeyecek noktaya gelir. Ama Erdoğan, İnce’yi torunlarını bile hayatını kurtaracak şekilde ödüllendirir.

Seçim ikinci tura kalır ve Kılıçdaroğlu seçilirse İnce’nin yeni siyasi bir geleceği olmaz. Bu durumda sol seçmen İnce’nin üzerinden bir daha ayağa kalkmaması için silindir gibi geçer.

İnce aday olur ancak Kılıçdaroğlu ilk turda seçilirse bu durumda da İnce’nin siyasi hayatı biter. İnce, Yalova’daki köy evine dönmek zorunda kalır. 

İnce’nin önünde bunların dışında bir seçenek daha var. Üç beş vekille parlamentoda yer alır ve demokrasiye katkı veren isim olarak CHP’de genel başkan olmak için bir köşede fırsat kollar. Ben İnce’nin sosyal medya üzerinden verilen gaza gelmeyip dördüncü yolu tercih edeceğini düşünüyorum. Gün içerisinde hem pazarlığa açığım ve hem yoluma devam ederim tarzı mesaj verdi. İnce, bu süreci biraz daha devam ettirirse CHP’den alabileceği bir kaç vekillikte sıkıntıya girebilir.

Erdoğan’ın kazanmak için HÜDA PAR ve Yeniden Refah Partisi ile pazarlık yaparken İnce’nin oyunda kalması için mücadele ettiğini görecek siyasi zekası vardır. Bu durumu maksimum seviyede kazanca çevirmek istiyor. Ama çevresine ciddi zarar veriyor. İnce, iktidar destekli sosyal medya ilgisini engelleyeceğini düşündüğü muhalif isimlere laf yetiştirme yarışına girdi. İnce’nin kendisine bu kadar ilginin olduğu bir dönemde mutlu olması gerekirken önüne gelen laf atması aşırı stresli bir dönemden geçtiğini gösteriyor. Bu durum sağlıklı karar vermesini engelleyebilir.

İnce’nin önünde iki yol var aslında. Ya tek adam rejimine payanda olarak yoluna devam edecek ya da demokrasi için küçük siyasi hesaplarını bir kenara bırakacak. İnce, akılla karar verirse ikinci yolu, duyguyla karar verirse birinci yolu tercih edecek. 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com