Bozdağ: Depremzedeler ikamet yerinde oy kullanacak

Deprem bölgesinden göç edenlerin nasıl oy kullanacaklarıyla ilgili tartışmaya Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da katıldı. Bozdağ, depremzedelerin ikamet yerinde oy kullanacağını, bunu değiştirmek için herhangi bir düzenlemeye ‘ihtiyaç olmadığını’ söyledi.

KRONOS 24 Şubat 2023 GÜNDEM

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ

Maraş merkezli depremlerden etkilenen 10 ilden göç edenlerin nasıl oy kullanacağına ilişkin tartışmalar sürüyor. AKP topu Yüksek Seçim Kurulu’na atarken, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, depremzedelerin ikamet yerinde oy kullanacağını, bunu değiştirmek için herhangi bir düzenlemeye ‘ihtiyaç olmadığını’ söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta yapılacağını duyurduğu seçimin, depremin ardından ‘ertelenebileceği’ tartışmalarından sonra, bu kez de göç Verne illerin durumu tartışma konusu oldu. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) konuya ilişkin çalışma yaptığı belirtilirken, farklı yorumlar da kamuoyuna yansıyor.

Seçimlerin depremde büyük zarar göre 10 ilde nasıl yapılacağına dair nihai kararı YSK verecek. Buradaki depremzedelerin nasıl oy kullanacağı da tartışılırken, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ CNN Türk yayınında, dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

‘KİMİN NASIL OY KULLANACAĞI BELLİ’ 

‘Her şeyin açık ve net ortada’ olduğunu savunan Bozdağ, “Seçim yapıldığı zaman kim nerede, nasıl oy kullanacak bizim seçim kanunlarımızda yazıyor. Bunu konuşanların hepsi bunları biliyorlar. Onun için buralarda ayrı bir değerlendirme yapmaya hiç gerek yok. Her şey açık ve net ortadadır. İşin doğrusu böylesi bir zamanda daha fazla bir değerlendirme yapmayı doğru görmüyorum” ifadelerini kullandı.

“Herkes meskun olduğu yerde oyunu kullanacak” diyen Bozdağ, “Diğer meskun olduğu yer neredeyse orada oyunu kullanıyor. Seçim listeleri yayımlandığında, askıya çıktığında, o askıda insanların itirazı varsa itiraz edecek, adres değişikliklerini işleyecek ve ona göre oy kullanacaklar yani bunlar için yeni bir düzenlemeye o yüzden ihtiyaç yok” şeklinde konuştu.

Bakan Bozdağ, “Sandıklar deprem bölgesinde konteyner ve çadırlarda mı kurulacak” sorusuna “Ona YSK karar verecektir. YSK kurmak isterse ona bakacaktır” yanıtını verdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com