Bozdağ: Kadınlara seçilme hakkını tam anlamıyla getiren Erdoğan

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kadınlara seçme ve seçilme hakkını tam anlamıyla hayata geçirenin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu belirterek, "Tek lider var, Atatürk'ten sonra Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır" dedi.

KRONOS 29 Mayıs 2022 GÜNDEM

AK Parti Genel Merkezi’nde İnsan Hakları Başkanlığı tarafından düzenlenen, ’81 İl Kurum Ziyaretleri Değerlendirme Toplantısı’na katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Kadınlarımızın başı açık, başı örtülü hepsinin eşit siyaset yapma hakkını hayata geçiren, seçilme hakkını tam anlamıyla hayata geçiren ve bu anlamda büyük bir insan hakları reformuna imza atan iktidar AK Parti iktidarı, lider Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır” dedi.

Bozdağ, başörtülü kadınların geçmişte zorluklar yaşadığını söyleyerek, “2008 yılında bu haksızlığa son vermek için MHP ile beraber Anayasa’nın 10 ve 42. maddelerinde değişiklik yaptık. Anayasa Mahkemesine konu götürüldü, CHP götürdü. Anayasa Mahkemesi 10 ve 42. maddede yaptığımız değişikliği yok hükmünde saydı ve AK Parti’ye de 14 Mart 2008 tarihinde kapatma davası açıldı. Biz bu meseleyi ne zaman açtık? 2013 yılında açtık. Hani bazıları diyor ya bunları herkes yapabilir. Daha dün biz bu konuda adım attık diye Anayasa Mahkemesine kapatma davası açılmış bir partiyiz. Türkiye kolay gelmedi buraya.” değerlendirmesinde bulundu.


‘SEÇİLME HAKKINI TAM ANLAMIYLA HAYATA GEÇİREN ERDOĞAN’

Başörtülü kadınların kamu hizmetinde de çalışabildiğini belirten Bozdağ: “Bugün her görevde, kamu hizmetinde hem başı açık kadınlarımız hem de başı örtülü kadınlarımız çalışmaktadır. Bu büyük bir reform, bir devrimdir. Biz sadece yasaları değiştirmedik. Adımları atmadık. Korkuları da yendik bu açıdan. Siyaset yapma konusunda kadınlarımızın milletvekili seçilmesi, belediye başkanı, belediye meclis üyesi, il genel meclisi üyesi seçilmesi hakkı bazılarının var, bazılarının yoktu. Merve Kavakçı hanımefendi 1999 yılında milletvekili seçilmiş, Meclis’e girmiş, yemin için kürsüye geldiğinde merhum Başbakanımız Bülent Ecevit ‘Burası devlete meydan okunacak yer değildir’ demiş, ‘Bu kadına haddini bildirin’ diye orada kükremişti. Merve hanım yemin edemedi. Çocukları okulda lince uğradı, sokakta gezemedi, haksız yere vatandaşlığı elinden alındı. Türkiye’de duramadı. Şimdi başörtülü vekillerimiz var mı? Belediye başkanı, bakan, bakan yardımcıları her kademede var mı? Var. Kadınlarımızın başı açık, başı örtülü hepsinin eşit siyaset yapma hakkını hayata geçiren, seçilme hakkını tam anlamıyla hayata geçiren ve bu anlamda büyük bir insan hakları reformuna imza atan iktidar AK Parti iktidarı, lider Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır” ifadelerini kullandı.

Bozdağ, “Onun için bu noktalarda Türkiye’de en büyük reformlara imza atan tek hükümet var, emin olun Atatürk’ten sonra AK Parti hükümetidir. Tek lider var, Atatürk’ten sonra Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır.” diye konuştu

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com