Bozdağ: Kimseye tweet attı diye soruşturma açmıyoruz, yazanlara açıyoruz

Bozdağ, Canan Kaftancıoğlu hakkında sosyal medya paylaşımları nedeniyle hapis cezası verilmesiyle ilgili “Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Türkiye’de tweet attı diye hakkında soruşturma başlatılan bir Allah’ın kulu yok. Soruşturma, tweetin içinde yazılandan dolayı açılıyor” açıklamasını yaptı.

KRONOS 22 Mayıs 2022 GÜNDEM

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP İstanbul il başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında sosyal medya paylaşımları nedeniyle hapis cezası verilmesiyle ilgili bir soruya, “Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Türkiye’de tweet attı diye hakkında soruşturma başlatılan bir Allah’ın kulu yok. Soruşturma, tweetin içinde yazılandan dolayı açılıyor.” yanıtını verdi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in sunduğu Başkent Kulisi programında soruları yanıtladı.

Bakan Bozdağ, Canan Kaftancıoğlu’nun yargılanma sürece ile ilgili şunları söyledi:

“Ben, devam eden yargılamalarla ilgili hiç konuşmadım. Ancak burada bir karar çıktı. Kararlar eleştirilebilir. Kılıçdaroğlu da eleştirilebilir. Ama bunun temiz dille, saygı içinde olması lazım. Kılıçdaroğlu, ‘Ben mahkemeyi tanımıyorum’ diyor. Türkiye bir hukuk devletiyse, mahkemeler bir karar verdiyse, hukuk devletini dilinden düşürmeyen kişinin, ‘Kararı beğenmedim. Ben karşıyım ama ortada mahkeme kararı vardır. Elbette gereği yapılacaktır’ demesi icap eder. Bu kanunlara uymamaktır. Kanunlara uymamaya tahrik suçtur.”

‘TWEETİN İÇİNDE YAZANLARDAN DOLAYI SORUŞTURMA AÇILIYOR’

Bozdağ, “Türkiye’de tweet attı diye hakkında soruşturma başlatılan bir kişi yok. Tweetin içinde yazandan dolayı soruşturma açılıyor” diye konuştu.

Bozdağ, şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanı ve annesine küfrü ifade özgürlüğü olarak görüyorsa, Kılıçdaroğlu mitingde çıkıp tekrar etseydi. Hakaret sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde suçtur. Küfrediyor, hakaret ediyor, ifade hürriyeti diyor. Sayın Kılıçdaroğlu’nun kendine karşı açtığı hakaretlerle ilgili kaç tane açtığı dava var, bilmiyoruz. Sayın Akşener’in kaç tane şikayetçi olduğu kişi var, ne kadar tazminat var? Kaftancıoğlu için de geçerli. O zaman bunların kendileri hakkında söylenen hiçbir söz hakkında şikayetçi olmaması lazım.”


 

‘BİR, İKİ İSİM ÜZERİNDEN HUKUK SİSTEMİ SORGULANAMAZ’

Bozdağ, Türkiye’nin hukuk devleti olmadığı yönündeki eleştiriler için, şunları söyledi:

“Sadece bir, iki isim üzerinden hem Avrupa Konseyi hem Türkiye içinde hükümler veriliyor. Türkiye’de cezaevinde o kadar kişi var, onlar üzerinden bu iddialar dile getirilmiyor. İki, üç kişi üzerinden Türkiye’deki hukuk sistemini kimse sorgulayamaz, buradan da adil bir sonuca varamaz.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com