Bozdağ’dan ‘lekelenmeme hakkı’ çıkışı: Savcılar cesur davranmıyor

Önümüzdeki dönem lekelenmeme hakkının uygulanması için yargının daha cesur davranmasını istediklerini söyleyen Bekir Bozdağ, "Cumhuriyet savcılıkları kamuoyu tepkileri, beklentileri vesaire dikkate alarak bu konularda benim gördüğüm kadarıyla fazla bir cesur davranmıyorlar” dedi.

KRONOS 12 Ocak 2023 GÜNDEM

Kadın cinayetleri ile kasten yaralama, ısrarlı takip, işkence, eziyet ve çocuk istismarı suçlarında yapılan değişiklikleri hatırlatan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kadın cinayeti davalarında çok tepki çeken iyi hal indirimi konusunda yapılan değişikliği de anlattı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, gazetecilerle yaptığı kahvaltılı programda bakanlığın 2022 yılı faaliyetlerini değerlendirdi.

‘GERDAN KIRARAK MAHKEMEYİ ETKİLEME DÖNEMİNİ SONA ERDİRDİK’ 

Bakan Bozdağ, şu ifadeleri kullandı: “Kamuoyunda kravat indirimi olarak bilinen indirimi uygulamada ortaya çıkan sorunların gidermek maksadıyla bunun standartlarını belirledik. Esasında kravat indirimini, boyun bükme, gerdan kırma veyahut da güzel üslupla mahkemeyi etkileyerek işlediği suçtan daha az ceza almak için rol yapma dönemini sona erdirdik. Artık kimse rol keserek mahkemeden ceza indirimi alamayacaktır.”

‘1926’DAN KALAN DOSYLAR VAR’ 

Makul sürede yargılama konusunda ciddi şikâyetler bulunduğunu ifade eden Bakan Bozdağ, 1926 yılından dahi dosyalar bulunduğunu söyledi. Bozdağ, “Biz hepsine hak veriyoruz. Bunu sağlamak maksadıyla özel komisyon kurduk. Özellikle Türkiye’de 1926 tarihinden kalan üç tane dava var. Şu an hâlâ devam eden. En uzun süren otuz tane davayı teftiş kuruluna görevlendirmeyi yaptık. Şimdi onları inceliyorlar. Ayrıca bizim Strateji Daire Başkanımız da bu davalara bakan hâkimlerle görüşüyor. Yakında sonucu çıkacak ortaya. Çıkınca da bu uzun süren davaların tamamını tasfiye edecek özel bir düzenleme yapacağız. Yani artık Türkiye’nin gündeminde yirmi yıl, otuz yıl, kırk yıl süren davaların olmayacağı bir döneme geçeceğiz” diye konuştu.

‘YARGI DAHA CESUR DAVRANMALI’ 

2022 faaliyetlerini anlatırken, lekelenmeme hakkına da değinen Bozdağ, bu hak sayesinde 247 bin 631 konunun soruşturmaya kaydedilmeden sonuçlandırıldığını söyledi. Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önümüzdeki dönemde lekelenmeme hakkının daha etkin uygulanması konusunda tedbirler alacağımızı ve bunun gelişmesi hususunda yargının daha cesur davranmasını sağlayacak düzenlemeleri yapacağımızı da ifade etmek isterim. Çünkü Cumhuriyet savcılıkları kamuoyu tepkileri, beklentileri vesaire dikkate alarak bu konularda benim gördüğüm kadarıyla fazla bir cesur davranmıyorlar. Onun için yeni dönemde o kuralları, somut net ilkeleri koyarak savcılarımızın hem kamuoyu nezdinde haksız şekilde yıpratılmalarını önleyecek hem de bu konularda daha cesur davranmaları sağlayacak adımlar atacağımızı buradan ifade etmek isterim.”

KIDEMİ AZ HAKİM VE SAVCILAR DAHA FAZLA 

Hâkim ve savcıların kıdemi konusunda çok eleştiri aldıklarını belirten Adalet Bakanı, “Şu anda görev yapan hâkim ve savcı sayımız 22 bin 769. Bunların 4 bin 354 kişisinin kıdemi üç yıl altı, yüzde 19,1’e tekabül ediyor. 4 bin 464’ünün kıdemi beş yıl, yüzde 19,6’ya, beş ile on yıl arası 6 bin 589 yüzde 28,9, on ile on beş yıl arası 2 bin 336 yüzde 10,3, 15-20 yıl arası bin 250 yüzde 5,3, 20-15 yıl arası bin 950 yüzde 8,6, 25 yıl ve üzeri bin 866, yüzde 8,2. Bu şu anlama geliyor; şu anda bizim mevcut hâkim ve savcılarımızın kıdemi yüzde 60’ı beş yıl ve üzeri. Yüzde 81’i üç yıl ve üzeri. Yüzde 19’u üç yıl ve altı. Dolayısıyla kıdemle ilgili yaşanan sorun şu anda kademeli olarak aşınma noktasına geldi. Bu tecrübe eminim ki Türk yargısına önemli bir katkı sağlayacaktır” dedi.

Kadın hâkim ve savcı sayısında artış olduğunu da belirten Bakan Bozdağ, “Yargıda kadınların önünü açan ve onlara büyük imkanlar veren adımları attığımızı burada ayrıca ifade etmek isterim” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com