Bozdağ’ın ‘yargıya inancı tam’: Türk yargısını eleştirmek büyük haksızlık

Adalet Bakanı Bozdağ, yeni adli yıl açılışı nedeniyle yayınladığı mesajında, yargıya inancının tam olduğunu vurgulayarak, "Türk yargısını eleştirmek, Türk yargısına saldırmak büyük bir haksızlıktır. Gece gündüz çalışan hakimlerimize ve savcılarımıza saygısızlıktır" ifadesini kullandı.

KRONOS 01 Eylül 2022 GÜNDEM

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yeni adli yılın başlaması dolayısıyla yayımladığı mesajda, yargının bağımsız olduğunu savunarak, eleştirenleri ise saygısızlık yapmakla suçladı. Bozdağ, “Türk yargısını eleştirmek, Türk yargısına saldırmak büyük bir haksızlıktır. Gece gündüz çalışan hakimlerimize ve savcılarımıza saygısızlıktır” dedi.

Bozdağ açıklamasında, “Türk yargısı, milyonlarca dosyayı karara bağlarken, kamuoyunda tartışılan, tartışılması da adil yapılmayan, sadece siyasi taraftarlığa göre değerlendirilen, taraftarlığa uygunsa karar ‘doğru’, değilse ‘eğri’ notuyla notlandırılan değerlendirmeler üzerinden Türk yargısını eleştirmek, Türk yargısına saldırmak büyük bir haksızlıktır. Gece gündüz çalışan hakimlerimize ve savcılarımıza saygısızlıktır. Bu saygısızlığı ve bu haksızlığı reddettiğimizi bir kez daha ifade etmek isterim” ifadelerini kullandı.

Türk yargısının bağımsız ve tarafsız olduğunu, görevini anayasa, kanunlar, hukuk ve bunlara bağlı vicdani kanaatle yerine getirdiğini savunan Bozdağ, hakim ve savcıların yargı görevi yaparken verdikleri kararlarla ilgili denetim mekanizmalarının sistemde açık olduğunu söyledi.


 

‘YARGIYA İNANCIM TAMDIR’ 

Bozdağ, bir yandan temel hak ve hürriyetler daha güvenceli hale getirilirken, öte yandan hak aramanın önündeki engelleri kaldırdıklarını iddia etti. Bozdağ, hakimlerin, savcıların daha iyi yetişmeleri için hakim, savcı adaylığı müessesesini kaldırarak, yerine hakim ve savcı yardımcılığı müessesesini kurduklarını söyledi.

Adalet Bakanı Bozdağ, “Benim yargıya, yargı görevi yapanlara inancım tamdır” değerlendirmesinde bulunarak, “dışarıdan yapılan saldırıların”, Türk yargısının ortaya koyduğu “büyük başarıyı” gölgeleyemeyeceğini vurguladı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com