Brexit’in hata olduğunu düşünen Britanyalıların sayısı artıyor

Brexit’in hata olduğunu düşünen Britanyalıların sayısı bu ay rekor kırdı. Büyük Britanya nüfusunun yüzde 57’si Brexit referandumunun hata olduğunu düşünüyor.

KRONOS 19 Temmuz 2023 DÜNYA

İngiliz anket şirketi YouGov’un salı günü yayınlanan anketinde, Britanya’nın Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasının hata olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 57 olarak çıktı. 2016’da gerçekleşen Brexit referandumunun doğru bir karar olduğuna inanan Britanyalıların oranı ise yüzde 32 olarak belirlendi.

Ankette “tekrar referandum yapılsa nasıl oy kullanırsınız?” sorusu da yöneltildi. Ortaya çıkan sonuçta yüzde 55’lik kısım AB’de kalma yönünde, yüzde 31’lik kısım ise ayrılma yönünde oy kullandı.

Yedi sene önce gerçekleşen asıl referandumda sonuçlar yüzde 52 AB’den ayrılma yönünde, yüzde 48 de AB’de kalma yönünde olmuştu.

BREXIT’IN VAAD ETTİĞİ EKONOMİK KALKINMA GERÇEKLEŞMEDİ

Başbakan Rishi Sunak mayıs ayında Brexit’in ekonomik getirilerinin olduğunu açıklasa da uzmanlar bu fikre katılmıyor. Reuters’ın haberine göre 2016’nın ortalarından beri Britanya iş dünyası yatırımları diğer gelişmiş ekonomilere göre çok az bir büyüme gerçekleştirdi.

Brexit yanlısı ekonomistler 2016 yılına kadar gerçekleşen güçlü ekonomik kalkınmanın doğal olarak yavaşladığını savunuyor. Ancak iş dünyası araştırmaları ekonomik durgunluk için ilk sebep olarak Brexit’i gösteriyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com