Bu da çadır yolsuzluğu: 2,6 milyon TL alan okul, tek bir tane üretti

6 Şubat depremlerinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı’ndan çadır üretmek için 2,6 milyon TL ödenek alan meslek lisesinin, sadece bir çadır ürettiği ortaya çıktı. Yolsuzluğu saptayan müfettişler, okul müdürü hakkında rapor yazdı, ancak dikkate alınmadı.

KRONOS 12 Ocak 2024 GÜNDEM

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Kahramanmaraş merkezli 11 ilde ağır yıkım ve 50 binden fazla insanın ölümüne yol açan 6 Şubat deprem felaketinde 100 çadır üretmesi için İstanbul-Çekmeköy Nesrin Uçmaklıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne 2,6 milyon TL gönderdi. Piyasanın 5 katına 5 makine alan okul, sadece 1 çadır üretti. 6 metrekarelik bu çadır devlete 546 bin TL’ye mal oldu.

Sözcü’de Sultan Uçar’ın haberine göre, okul müdür yardımcıları Y.T. ve S.K., “Çadırlar devlete 5 kat pahalıya satılıyor” diye Çekmeköy Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurdu, okul müdürü Şaziment Arıkan’ı, bir firmadan satın alma yapmak için “Satın Alma Komisyonu” üyesi öğretmenlere baskı kurduğu iddiasıyla şikâyet etti. Müdür Arıkan başta olmak üzere ihbar eden müdür yardımcıları Y.T. ve S.K. ile komisyon üyesi öğretmenler H.K., S.E., M.D., M.A., A.Ö. dahil 8 kişiye soruşturma açıldı. İstanbul MEM Müfettişleri Gökhan Kütükçü ve Engin Karagöz’ün yürüttüğü soruşturma sona erdi.

PİYASANIN 5 KATI FİYATINA MAKİNE ALDI 

Müfettişler; çadır makinelerinin, Tuncay Bozan’a ait Serin Yazılım Ticaret Ltd. adlı firmadan, piyasadan 5 kat fazla para ödenerek alındığını saptadı. Alımdan önce piyasa araştırması yapılmadığı, kasıtlı olarak yüksek fiyata, bir firmadan makine satın alındığı, 3 makinenin hiç kullanılmadığı, mali konularda müdür yardımcılarına bilgi verilmediği, kasıtlı olarak mevzuata aykırı davranılıp piyasa araştırması yapılmadığını saptadı.

Yolsuzluğu ihbar eden 2 müdür yardımcısı, 5 öğretmen ve Okul Müdürü Şaziment Arıkan’dan, KDV hariç 384 bin TL’lik kamu zararına karşılık yasal faiziyle zimmet çıkarıldı. Kişi başına aylık 7.8 bin TL faiz hariç, 8 ay taksitle tahsil edilmesine geçen ay başlandı.

MÜFETTİŞLER YOLSUZLUĞU RAPOR ETTİ AMA GÖREVDEN ALINMADI 

Müfettişlerin, “Maaş kesim cezası, yöneticilik görevinin üzerinden alınıp öğretmen olarak başka okula görevlendirilmesi, zararın maaşından kesilmesi” yönünde rapor yazdığı Müdür Şaziment Arıkan, görevden alınmadı. Müdürün eşi Mehmet Arıkan ise eşini şikâyet eden müdür yardımcılarını tehdit ettiği iddiasıyla hakkında dava açıldı.

SUÇLANAN MÜDÜR: KANDIRILDIM

Okul Müdürü Şaziment Arıkan ifadesinde şöyle dedi: “Çekmeköy Milli Eğitim Müdürü Burhan Bayrak okula gelip, deprem için 1 günde 100 adet çadır dikilmesini istedi. Makine, kumaş, fermuar olmadığını söyledim. Firmalara sordum. Malzeme yoktu. Tuncay Bozan’a bildirdim. 2 saat sonra çadır kumaşı ve makineleri bulup getirdi. Müdür yardımcım Y.T., fiyatların yüksek olduğu konusunda beni uyarsaydı makineleri iade eder, ödeme yapmazdım. Fiyatları bilmiyordum. Çadır için 2 milyon 600 bin lira ödenek geldi. 546 bin 830 TL’siyle çadır dikimi için makine ve mefruşat aldık.”

DEPREMİ KULLANDILAR

Yolsuzluğu ihbar eden Müdür Yardımcısı S.K. ifadesinde şunları söyledi: “Okul müdürü belge getirip, imzalamamızı söyledi. İnceleyince, fiyatların yüksek olduğunu gördüm. Alımları niye Tuncay Bozan’dan yaptığımızı sordum. O da, üst limiti Milli Eğitim’in belirlediğini, yüksek rakam yazamayacağını söyledi. Sıkıntı çıkarmamak için güvenip, imzaladım. Felaketi kullandılar. Araştırınca fiyatların çok yüksek olduğunu görüp, piyasadan fiyat alarak şikayet ettim.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com