Benzin zam rekoru kıracak

8 Haziran Çarşamba günü 1,94 TL zam gelen motorini benzin takip edecek. TÜPRAŞ ve akaryakıt dağıtım firmaları benzinin litre fiyatını artırmak için düğmeye bastı.

KRONOS 08 Haziran 2022 EKONOMİ

Motorine 1,94 TL zam yapan akaryakıt dağıtım firmaları benzin fiyatına da zam yapmaya hazırlanıyor. Benzinin litre fiyatı asgari 1,75 TL artırılacak. 1 Amerikan Doları’nın 17,10 TL’yi aşması sebebiyle benzinde zam tutarının 2 TL’yi bulabileceği belirtiliyor.

Benzin hâlihazırda İstanbul’un Avrupa yakasında 26,23 TL’den, Ankara’da 26,33 TL’den ve İzmir’de 26,35 TL’den satılıyor. Benzinin litre fiyatı Adıyaman’da 26,57 TL, Hakkari’de 26,79 TL.

BENZİNDE ZAM REKORUNA MOTORİN ZAMMI AYARI

Kronos’un edindiği bilgiye göre, benzinde zamlı tarifenin 9 Haziran Perşembe gününden itibaren geçerli olmasına karar verilmişti.

Ancak motorine gelen 1,94 TL gibi yüksek meblağlı zammın hemen akabinde benzin fiyatına da zam yapılması hâlinde sosyal medyada eleştirilerin artmasından endişe eden firmalar kararı bir gün tehir etti. Zam bir gün tehirli ve birikimli olarak pompa fiyatlarına yansıyacak.

Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketi’nin (TÜPRAŞ) rafineri çıkı fiyatındaki artışı dikkate alan Petrol Ofisi, OPET, TOTAL, Shell, BP, Aytemiz, Sunpet, ALPET, Kadoil, Milangaz, Lukoil ve Türk Petrol (TP) zam hazırlığı için bayilere mesaj gönderdi.

Mesajda “otogaz” diye bilinen sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) için şimdilik bir zam hazırlığı olmadığı belirtildi.

Akaryakıt fiyatlarında zam tutarına üst makamlar tarafından onay verildiğinin altı çizildi.

MOTORİNİN LİTRE FİYATI 28 TL’Yİ GEÇTİ

8 Haziran Çarşamba saat 00.01’den itibaren motorinin litre fiyatı 1,94 TL artırılmıştı. Zamlı tarife ile İstanbul’un Avrupa yakasında motorinin litre fiyatı İstanbul’un Avrupa yakasında 25,88 TL’den 27,82 TL’ye yükseldi.


 

Motorin Ankara’da 27,93 TL’den, İzmir’de 27,94 TL’den, Adıyaman’da 28,15 TL’den satılacak. Motorinin litre fiyatı Hakkari’de ise 28,40 TL’ye çıktı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com