Bu hafta vizyonda 7 film var

KENAN KALECİK 15 Kasım 2019 KÜLTÜR

ASFALTIN KRALLARI

İki dev araba üreticisi Ford ve Ferrari’nin yarış pistlerinde giriştikleri kıyasıya mücadeleyi anlatan Asfaltın Kralları (Ford v Ferrari) iki usta oyuncu Matt Damon ve Christian Bale’i buluşturuyor. Film, 1966 yılında düzenlenen Le Mans 24 Saat Yarışı’nın gerçek hikayesini konu alıyor. Henry Ford II ve Lee Iacocca ikilisi, tuhaf ancak kararlı bir grup Amerikalı mühendis ve tasarımcıdan sıfırdan bir otomobil yapmalarını ister. Otomotiv vizyoneri Carroll Shelby ve İngiliz şoförü Ken Miles’ın başını çektiği ekip, uzun yıllardır pistlere egemen olan Ferrari’yi Fransa’da düzenlenen 1966 Le Mans Dünya Şampiyonası’nda alt etmek için işe koyulur.

Yönetmen: James Mangold
Oyuncular: Matt Damon, Christian Bale, Jon Bernthal, Caitriona Balfe

IMDb Puanı: 8.0

***

BİR KADIN ZAFERİ

Gerçek bir hayat öyküsünü konu alan Bir Kadın Zaferi (De dirigent) Berlin Filarmoni Orkestrası’nı yöneten ilk kadın müzisyen Antonia Brico’nun hayatını anlatıyor. Hollandalı asıllı Antonia, çok küçük yaştayken anne ve babasıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eder. Müziğe karşı aşırı ilgi ve sevgisi olan Antonia’nın tek hayali orkestra şefi olmaktır ama kimse onun bu hevesini ciddiye almaz. Bu sırada Antonia evlatlık olduğunu öğrenir. Antonia, Devlet Müzik Akademisi‘nde iki yıl okuduktan sonra Berlin Filarmoni Orkestrası’nı yöneten ilk kadın olur.

Yönetmen: Maria Peters
Oyuncular: Christanne De Bruijn, Benjamin Wainwright, Scott Turner Schofield, Seumas F. Sargent

IMDb Puanı: 7,2

***

VE SONRA DANS ETTİK

25. Saraybosna Film Festivalindne En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülen Ve Sonra Dans Ettik (And Then We Danced) İsveçli yönetmen Levan Akin imzasını taşıyor. Başka Sinema dağıtımıyla sınırlı sayıda solanda gösterime giren filmin konusu şöyle: Kendini geleneksel Gürcü halk danslarına adamış Mehrab’ın, dans partneri Mary ile mutlu ve dans dolu bir hayat sürmesi beklenmektedir. Fakat bir gün prova sırasında kapıdan içeri Irakli’nin girmesiyle Mehrab’ın dünyası altüst olur. Bu genç adam onun için artık hem bir rakip hem de arzu nesnesidir. Yönetmen Akin, film için Gürcistanlı eşcinsel gençlerle uzun söyleşiler yaptığını söylüyor.

Yönetmen: Levan Akin
Oyuncular: Levan Gelbakhiani, Bachi Valishvili, Ana Javakishvili, Giorgi Tsereteli

IMDb Puanı: 8.2

***

SÖZ VERMİŞTİN

Haftanın yerli yapım filmi Söz Vermiştin; Nesim’in, lise orkestrasında gitar çalarken kendisinin gizli hayranı olduğunu sonradan öğrendiği Lilyan ile yıllar sonra karşılaşmalarını ve geç kalmış aşklarını yaşayışlarını beyazperdeye taşıyor. Müzik yapımcısı Nesim, Lilyan’la, yeni keşfetmeye başladığı sosyal medyada karşılaşır. Bu karşılaşma kısa zamanda büyük bir aşka dönüşür. Hızla gelişen Lilyan ve Nesim’in aşkı, hayatın gerçekleriyle dolu sürprizlere gebedir.

Yönetmen: Baran Seyhan
Oyuncular: Emre Karayel, Aslı Tandoğan, Şenay Gürler ile İlyas Özçakır

***

KRALİÇE LEAR

2000’li yılların başında Toroslar’da bir tiyatro topluluğu kuran bir avuç köylü kadın, Shakespeare’in Kral Lear oyununu ücra dağ köylerinde sahnelemek üzere yollara düşüyor. Kraliçe Lear (Queen Lear) adlı belgesel, tiyatro sevdalısı köylü kadınların 1 ay süren turne maceralarına kamera tutuyor: Uçurumlar dolu yollarda toz toprak içinde ilerlerken, kadınların dünyasıyla Kral Lear’in dünyası iç içe geçiyor; iyi ve kötü, genç ve yaşlı, zengin ve fakir, dürüst ve sahtekâr, oyundan gerçeğe karışıyor.

Yönetmen: Pelin Esmer
Oyuncular: Behiye Yanık, Cennet Güneş, Ümmü Kurt ile Fatma Fatih

***

AYI KARDEŞLER: ZAMANDA YOLCULUK

Haftanın tek animasyon filmi Ayı Kardeşler: Zamanda Yolculuk, ilkel çağlara yolculuk yapan Briar ve Bramble kardeşler ile arkadaşları Vick’in maceralarını konu ediyor. Tarih öncesi dönemi keşfetmek için uzay-zaman sürekliliğinde yer alan boşluktan yararlan ekip, kendilerini tehlikeli bir maceranın içinde bulur. Önlerine çıkan zorlukların üstesinden gelmeye çalışan Briar, Bramble ve Vick, geçmişte sıkışıp kalmadan günümüze dönmeye çalışır.

Yönetmen: Leon Ding
Oyuncular: Chris Boike, Joseph S. Lambert, Siobhan Lumsden

***

GECE GELENLER

Şamanlık üzerine kurulu korku gerilim filmini Fuat Yılmaz yönetiyor. Genç yönetmen ilk defa 2015’te Ezan filmi ile izleyici karşısına çıkmıştı.

Yönetmen: Fuat Yılmaz
Oyuncular: Murat Seviş, Müge Taştan, Tahsin Dursun, Halil Topal

* Filmlerin IMDb puanları 15-11.2019 tarihinde imdb.com’dan alınmıştır.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com