Bülent Arınç: O olay Özgür Özel’i benim gözümde kahraman yaptı

AKP'nin eski ağır toplarından Bülent Arınç, 15 Temmuz sonrası bir yakının cenazesinde yaşananları anlattı ve "O olay herhangi bir AK Partilinin korkarak gelmediği ortamda Özgür Özel'i gözümde kahraman yaptı" dedi.

KRONOS 30 Nisan 2024 GÜNDEM

AKP’nin eski ağır toplarından, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, CHP lideri Özgür Özel’i övdü. 15 Temmuz sonrasında tutuklanan yakınının babasının cenazesine kelepçeli getirilmesine Özgür Özel’in gösterdiği tepkiyi anlatan Bülent Arınç, “O benim kahramanımdır” dedi.

Arınç, “Özgür Özel, jandarmayla tartıştı ve valiyi, başsavcıyı arayarak onlarla şiddetle münakaşa etti. ‘Yaptığınız ayıptır, bu çocuk babasının cenazesine gelmiş, niçin Allahu Ekber demesine izin vermiyorsunuz? Kaçacağından mı korkuyorsunuz?’ diyerek sonunda onun kelepçelerinin çözülmesini sağladı. Bu, herhangi bir AK Partili’nin olmadığı ve bana çok şey borçlu olanların bile korkarak gelmediği bir ortamda gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

Özgür Özel’in siyasi kariyerini ve kişisel özelliklerini takdir ettiğini söyleyen Arınç, şunları söyledi: “15 Temmuz sonrası olağanüstü hal döneminde, eşimin amcasının oğlu, Manisa’da sağlık müdürüydü ve tutuklanmıştı. Cenazede, diğer siyasilerin ve yetkililerin katılmadığı bir ortamda, Özgür Özel olaya müdahil oldu ve tutuklu yakınımızın kelepçelerinin çözülmesi için çaba gösterdi. Bu durum, Özel’i benim gözümde kahraman yaptı.”

SİYASETTE KALMA KARARLILIĞINA ÖVGÜ

Özel’in siyasi hayatına dair verdiği örneklerle, onun uzun yıllar siyasette kalma kararlılığını ve başarısını vurgulayan Arınç, “Özgür Özel, henüz iki yaşındayken ben Milli Selamet Partisi il başkanı iken Manisa’da idim. O, eczacılıktan sonra il başkanlığı, il başkan yardımcılığı gibi görevlerde bulundu ve milletvekili oldu. Birkaç kez seçilemedi ama siyaseti bırakmadı” ifadelerini kullandı.

Arınç, yeni Anayasa tartışmalarına ilişkin de şöyle konuştu:

“95’te Parlamento’ya girdim ve o zaman da yeni bir Anayasa yapma isteğimiz vardı. O günkü Anayasa’nın nasıl daha realist olabileceği konusunda bir şey hazırlandı. Mevcut Anayasa’yı revize etmek ve demokratik bir Anayasa hazırlamak iddiamız vardı. 99’da da belki yapıldı ama 2002’de dedik ki bir iddiamız var. 70-80 maddeli, çağdaş, demokratik, paylaşımcı, temel haklara önem veren bir Anayasa olacak. Sadece yemin maddesinde kaç tane ‘ve’ geçiyor. Daha öz olabilir. Diğerlerinde de akort bozuldu. 175 madde artı geçici maddeler var. Yeni Anayasa’ya gerçekten ihtiyaç var. 80 Darbesi’nin üzerinden kaç yıl geçti biz hala bu Anayasa ile yönetilmeye müstahak değiliz.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com