Bürokrat olarak atanmıştı: Vatandaşı döven AKP’li isim yargılanacak

Güngören Belediye Başkan Yardımcısı olduğu dönemde bir vatandaşı dövdüğü iddia edilen AKP’li Rıza Uçan hakkında kaymakamlık soruşturma izni vermemişti. Erdoğan'ın bürokrat olarak atadığı isim yargılanacak.

KRONOS 26 Mayıs 2024 GÜNDEM

Güngören Belediye Başkan Yardımcısı olduğu dönemde, belediye binasında bir vatandaşı dövdüğü iddia edilen AKP’li Rıza Uçan’a yargı yolu açıldı. Rıza Uçan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 19 Mart 2024’te Sağlık Yatırımları Genel Müdürü olarak atanmıştı.

Birgün’ün haberine göre Güngören Kaymakamlığı, Rıza Uçan ile dört belediye personeli hakkında soruşturma izni vermemişti.

Mahkemenin bu kararıyla Uçan’ın “Görevini kötüye kullandığı” gerekçesiyle yargılanmasının önü açıldı.

‘BOĞAZINI SIKTI, DARBEDİLDİ’

Darbedildiğini ifade eden M.Ş. isimli kişi, kaymakamlığın bu kararına itiraz etti. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi ise Güngören Kaymakamlığı’nın “Soruşturma izni verilmediği” şeklindeki kararını 6 Mart 2024’ta kaldırdı. Mahkeme kararında, M.Ş’nin iddiaları şöyle yer aldı:

“Uçan, sinkaflı sözler sarf etti ve talimat vererek M.Ş.’yi toplantıdan attırdı. Ardından güvenlik görevlisi alıkoyarak kamera odasına götürdü. M.Ş. burada 30-40 dakika bekletildi. Uçan, M.Ş.’nin boğazını sıkarak küfür etti. Bu sırada güvenlik görevlisi M.Ş.’nin ellerini arkada tuttu ve darbedildi.”

CHP’Lİ MECLİS GÜNDEMİ KELEŞ TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Güngören Belediye Meclisi’nin 2023 Haziran ayı oturumunda gündeme gelen konuya ilişkin CHP’li Meclis Üyesi Musa Keleş, “26 Mayıs 2023 Güven Mahallesi’nde olası kentsel dönüşüm için belediyemizde bir toplantı tertip edildi ve bir vatandaş birtakım konulara itiraz etti. Belediye Başkan Yardımcısı, vatandaşın dışarda beklemesini istiyor ve toplantı bittikten sonra vatandaşı darbediyor. Şimdi sizlere soruyorum, hani dilinizden düşürmüyorsunuz, halka hizmet hakka hizmet diye, peki halka dayak atmayı hakla nasıl bağdaştıracaksınız?” ifadelerini kullanmıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com