Bursa’da 16 gözaltı: Savcı 8 yıl önce kapatılan Zaman’a aboneliği sordu

Bursa ve istanbul'da öğrenci ve ev hanımı 16 kişi daha gözaltına alındı. Savcı gözaltına alınan çocuklara 8 yıl önce el konulan ve kapatılan Zaman gazetesi ile Sızıntı ve Aksiyon dergilerine abone olup olmadıklarını ve Bank Asya'da hesaplarının bulunup bulunmadığını sordu.

SEVİNÇ ÖZARSLAN 10 Temmuz 2024 GÜNDEM

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla 6 Nisan 2018'de de kadınlar ve öğrenciler gözaltına alınmıştı. Fotoğraf: Arşiv

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla İstanbul ve Bursa’da yapılan ev baskınlarında 11’i öğrenci, 5’i ev hanımı toplam 16 kişi gözaltına alındı.

Gülen cemaatine yönelik soruşturmalar kapsamında gözaltına alınan kişilerin Bursa KOM Şube’de gözaltında tutulduğu ve cuma günü mahkemeye çıkarılacağı öğrenildi. Bu kişiler arasında yeni mezun doktor adayları olduğunu da belirtildi.

Kronos’un edindiği bilgilere göre gözaltındaki kişilere şu sorular soruldu:

– Bu zamana kadar hakkınızda herhangi bir adli işlem yapıldı mı? 

– Fethullah Gülen’e bağlı cemaat olarak bilinen yapının sohbet toplantılarına katıldınız mı? Sizi bu toplantılara kim götürdü? Bu toplantılar nerede gerçekleşti? Sohbeti kim verdi? 

– Zaman gazetesi, Sızıntı, Aksiyon aboneliğiniz bulunmakta mıydı? Varsa ne zaman, kimin aracılığıyla ve ne sebeple abone oldunuz? Aboneliklerinizi ne zaman, hangi sebeple kapattınız? 

– Himmet, burs, kurban vb. adlarla bağışta bulundunuz mu? Bulunduysanız kime, hangi yıllarda, ne miktarlarda bağışta bulundunuz?

– Evlerde veya yurtlarda kaldınız mı? Kaldıysanız hangi tarihlerde, nerelerde kaldınız? Sizi bu yurtlarda kalmanız için kimler teşvik etmiştir? 

– Bu zamana dek hangi ülkelere, kimlerle gittiniz? Ne amaçla gittiniz? Nerelerde kaldınız? 

– Asya Termal Otel’de örgütün toplantılarına katıldınız mı? 

– Üyesi olduğunuz veya ayrıldığınız bir vakıf, sendika, kuruluş, STK, dernek, oda var mıdır? Ayrıldıysanız neden ayrıldınız? 

– Sizin, eşinizin veya çocuklarınızın Bank Asya hesabı var mı? Bu hesaplar hangi tarihte açıldı? Hesabınızda bulunan meblağ tutarları nelerdir? Bank Asya’da hesap açtırma nedeniniz nedir?”

Savcının gözaltındaki kişilere yaklaşık  8 yıl önce kapatılan Zaman gazetesi ile Sızıntı ve Aksiyon dergisi abonelikleri ile yine 8 yıl önce el konulan Bank Asya’da hesaplarının olup olmadığını sorması dikkat çekti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com