Dolarda büyük oyunu “Ayşe Teyze” bozdu

Neyse ki balinaların son hamlesinde “Ayşe Teyze” kimsenin beklemediği bir çalım attı da oyun bu sefer bozuldu. Ayşe Teyze, 7,78 TL’ye doğru tırmanırken dolar almak yerine, sattı. Böylece balinaların "doların ani şekilde yukarı gideceğine" dair hevesi kursağında kaldı.

TURHAN BOZKURT 10 Mart 2021 YAZARLAR

Okyanus ötesinde Amerikan tahvilinin faizi yüzde 1,60 eşiğini geçti, geçecek. Tahvilde yüzde 1,70 üzerindeki her seviye balık katliamının öteki ismidir. Şimdiden yüzde 2 seviyesi telaffuz edildiğine göre kan kokusu alan balinalara ve köpek balıklarına dikkat kesilmekte fayda var.

Piyasalarda risk endişesinin arttığı, doların kasırga kopmadan anavatanı Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) dönmek için bavulları topladığı dönemler Türkiye’de krizin habercisidir.

Zira balinalar, yüksek faiz avı için geldikleri Türkiye gibi sığ denizleri daha yüksek dolar faizinin kokusunu aldıkları an terk eder. Balinalar okyanusa geri dönerken ne var ne yok silip süpürür.

“JAWS” FİLMİNİ BELLİ ARALIKLARLA SEYREDİYORUZ

Hamsi katliamından geriye kur şoku, enflasyon patlaması ve yükseldikçe yükselen faiz kalır. Bu yüzden Türkiye, 2018 yılından beri ağırlaştırılmış çekimde 1975 yapımı “Denizin Dişleri/Jaws” filminin 21’inci yüzyıl versiyonunu tekrar tekrar seyrediyor.

“Dolar bitti.” diyenler bu acı gerçeği inkâr stratejisi ile unutturmaya çalışıyor. Ancak yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını gibi dünyayı derinden sarsan bir buhran döneminde devletlerden şirketlere, bankalardan fonlara kadar hemen her tüzel kişi ne olur ne olmaz diye dolara hücum etti.

Dolar talebindeki patlamaya cevap vermeye çalışan Amerikan Merkez Bankası (Fed) piyasaya 4 trilyon dolar daha sürdü. Avrupa, Japonya ve İngiltere merkez bankaları da koroya katıldı. Bu yüzden dünyada hem kriz hem para bolluğu var.Yüzde 0’a yakın, yer yer eksi faizle temin edilen yeşil banknotlarla bol bol hisse senedi, altın, gümüş, kripto para, Türkiye gibi ülkelerin Hazine kâğıtları satın alındı.

Bedava dağıtılan paralarla varlık fiyatları şişerken üretimdeki çöküş, salgının yol açtığı korku ve endişe enflasyonu da patlattı. Özellikle bitkisel yağ, soya gibi tarım emtialarında artış gıda fiyatlarını uçuruyor.

Enflasyonun 2021’de Amerika’da yüzde 3’e tırmanacağından bahsediliyor ki böyle bir oran Amerika için “hiper enflasyon” sayılır.

DÜNYA ENFLASYON PATLAMASI İLE YÜZLEŞECEK

Salgının ne zaman biteceği tam olarak bilinmese de aşılama çalışmaları 2022 adına umutları artırıyor. “Normalleşme” adımları, ertelenen ihtiyaçlar sebebiyle talep patlamasını da beraberinde getirecek.

Talep tsunamisine bağlı enflasyon patlaması şimdiden ABD tahvillerinde kendini ele veriyor. Enflasyonla “büyük yüzleşme” hazırlıkları son sürat.

Tahvil faizi arttıkça hisse senetlerinde satış dalgası hızlanacak, yeşil banknotlar iki güvenli limana yanaşacak. Bunlardan biri tarih boyunca olduğu gibi bugün de sarı metal altın, diğeri ise Amerikan Hazine tahvilidir.

Herkesin tahvil kasırgasına karşı tedbir almaya çalıştığı bir dönemde Türkiye’de dolar/TL paritesi üzerinde büyük bir oyun oynanıyor. 8 Mart’ta dolar 7,52 TL’den bir anda 7,70 TL’ye doğru yükseldi.

Dünyanın en yüksek reel faizine rağmen TL’de değer kaybı sürüyor. “Ayaklı borsa” diye bilinen İstanbul Tahtakale’de döviz kurlarının hızlı değiştiği dönemlerde fiyatlar tabelaya gecikmeli yansıyor.

Hatta 7,78 TL gibi bir zirve denemesi de oldu. Euro 9,20 TL’ye tırmandı. Balinaların Türkiye’yi terk etmesi doları yükseltecek. Ancak son iki günlük iniş ve çıkışlar büyük oyunun bir parçası.

Sularımızda avlanan balina ve köpek balıkları gitmeden daha fazla hamsi sürüsünü katletmek istiyor. “Dolar 8 TL’yi geçecek” yalanıyla Merkez Bankası’nı baskı altına alıyorlar. 18 Mart’ta haftalık repo (politika) faizinin yüzde 17’den yüzde 20’ye çıkarılması için sun’i kur hamleleri yapıyorlar.

“Daha fazla faiz yoksa, bavulu toplayıp gideriz ha!” iması.

Merkez Bankası’nın elindeki bu kozun ne kadar farkında olduğunu 18 Mart’ta göreceğiz. Kur arttıkça yabancının çıkışı daha maliyetli hâle geliyor. Böylece dolarda ani yükseliş, borsada sert düşüş ihtimali azalıyor.

TCMB faiz tuzağına düşerse, bu kozu altın tepside balinalara hediye etmiş olur.

AYŞE TEYZE BALİNALARA ÖYLE BİR ÇALIM ATTI Kİ!

Neyse ki balinaların son hamlesinde “Ayşe Teyze” kimsenin beklemediği bir çalım attı da oyun bu sefer bozuldu. Ayşe Teyze, 7,78 TL’ye doğru tırmanırken dolar almak yerine, sattı. Böylece balinaların “doların ani şekilde yukarı gideceğine” dair hevesi kursağında kaldı.

Dolarda 8 TL’ye yaklaşıldığında faizin artacağından emin oldukları için Ayşe Teyze’nin çalımı ile ters köşede kaldılar. YouTube, Twitter ve Facebook gibi bağımsız mecralardan elde ettikleri bilgileri pusula olarak kullanan Ayşe Teyze’yi hafife alan balinalar ava giderken avlandı.Hem amatör hem akıllı yatırımcılar yükselişte kâr satışı yaparken, TCMB’nin de işini kolaylaştırdı. Bu açıdan hâlihazırda doların TL’ye mukabil geri geri çekilmesi sürpriz değil, telaşa lüzum yok.

Dolar için 7,44 TL, 7,39 TL destekleri en güvenli yeni kamp bölgeleri. Kampta bekleme süresi tahvilden gelecek haberlere bağlı olarak kısalabilir.

İrili ufaklı gruplar zirve yolunda 18 Mart’a kadar kampa yakın yerlerde bulunacak.

Demek ki neymiş!..

Merkez Bankası’nın faizi 18 Mart’ta yüzde 19’un üzerine çıkarması için döviz kurunda yeni oyunlar olabilirmiş! Kasasında 61 milyar dolar açık veren Merkez Bankası teslim bayrağını çoktan çektiği için ağır yük Ayşe Teyze’nin omuzlarına yüklendi.

Okyanus ötesinde tahvil kasırgası esmeye başlarken Türkiye’de son üç günün özeti: Faiz numarasını en azından küçük yatırımcı yutmadı ve dolar 7,75 TL’nin üzerine çıktığı an satış yaparak büyük oyunu bozdu.

Teşekkürler Ayşe Teyze, aynen devam…

İletişim için:
e-posta: [email protected]
Twitter: @turhanbozkurTV

YouTube: https://www.youtube.com/turhanbozkurt

Facebook: https://www.facebook.com/TurhanBozkurt/

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com