Büyükelçiler Krizi’nde ilk darbe: Dolar 9,85 TL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya başta olmak üzere 10 ülkenin Türkiye büyükelçilerinin "istenmeyen kişi" ilan edileceğine dair sözleri dövizin ateşini yükseltti. Cuma günü 9,60 TL'ye yükselen dolar gece yarısında 20 kuruş birden artarak, 9,85 TL'ye tırmandı.

KRONOS 25 Ekim 2021 EKONOMİ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 büyükelçinin “istenmeyen kişi/persona non grata” ilan edilmesi için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na talimat vermesi piyasalarda tansiyonu daha da yükseltti.

Türkiye’de piyasaların hafta sonu tatilinde olduğu saatlerde Asya-Pasifik piyasalarında Amerikan Doları yüzde 1’den fazla değer kazanarak, 9,85 TL tarihteki en yüksek seviyeye çıktı. Euro ise 11,47 TL’ye tırmandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 21 Ekim Perşembe günü “politika faizi” diye bilinen haftalık repo faizini yüzde 18’den yüzde 16’ya indirmişti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Almanya ve Fransa başta olmak üzere 10 ülkenin Türkiye büyükelçileri 18 Ekim’de işadamı Osman Kavala’nın serbest bırakılması için yaptığı çağrıya değinen Erdoğan, “Yatıyorlar, kalkıyorlar, Kavala, Kavala… Kavala dediğin, Soros’un Türkiye şubesi. 10 tane büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığı’na geliyor. Burada kalkıp da Dışişleri Bakanlığı’na gelip talimat verme gibi bir yola giremezsiniz.” ifadelerini kullanmıştı.

ERDOĞAN, DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU’NA TALİMAT VERDİ

Erdoğan şöyle devam etmişti: “Gerekli talimatı ben de Dışişleri Bakanımıza verdim. Ne yapması gerektiğini söyledim. ‘Bu 10 tane büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz’ dedim. Bunlar Türkiye’yi tanıyacaklar. Türkiye’yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler.”

İtalya’nın en büyük bankalarından biri olan Unicredit, sene sonu dolar/TL tahminini 9,30’dan 10,50’ye yükseltmişti.


 

İngiliz HSBC de yıl sonu dolar/TL tahminini 8,65’ten 9,80’e çıkarmıştı. Societe Generale ise 2021 sonunda doların 10,30 TL’ye çıkabileceğini belirtmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com