‘Türkiye İsrail ile ticareti kesmemekte haklı, çünkü kendi zararlı çıkar’

Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüz, Cuma hutbesinde cemaate seslendi. Özgündüz, "İsrail ile ticareti kesersen onlar da ticareti keser, altından kalkamazsın. Kimse Sayın Erdoğan’dan daha Kudüsçü olduğunu iddia etmesin” dedi.

KRONOS 12 Nisan 2024 GÜNDEM

Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, Zeynebiye Camii ve Kültür Merkezi’ndeki Cuma hutbesinde Türkiye’nin İsrail yönelik ticaret kısıtlaması getirmesine ilişkin yorumlarda bulundu.

Camide bulunan bir kişinin hutbe sırasında İsrail ile ticaret kısıtlaması hakkında sorusuna yanıt veren Özgündüz Türkiye’nin İsrail ile yaptığı ticareti savunarak, “Hükümet doğrusunu yapıyor” dedi.

Özgündüz konuşmalarına şöyle devam etti:

“BELKİ BEN ONU SÖMÜRÜYORUM”
“Radikallerin söylediklerini mantıklı görmeyin. Ticareti kesmiyorum “ulan”. Niye belki ben onu sömürüyorum. Kesersem, onun arkasındaki güçler de benimle kesecek. Kim zararlı çıkar bu işten. Ona bana muhtaç değil, onun ihtiyacını yine karşılarlar ama ben açıkta kalırım. Hükümet bu noktada doğrusunu yapıyor. Kimse Sayın Erdoğan’dan daha Kudüsçü olduğunu iddia etmesin.”


NE OLMUŞTU?
Gazeteci Metin Cihan’ın Türkiye Varlık Fonu bünyesindeki Eti Maden’in, İsrail ordusuna da hizmet veren bir şirkete toplam 21 tonluk bor madeni gönderdiğini iddia etmesinin ardından kamuoyunda hükümetin ‘İsrail ile ticaretine’ yönelik çok sert tepkiler meydana gelmişti.

İsrail ile ticaretin kesilmesi için ‘Filistin İçin Bin’ topluluğunun çağrısıyla Taksim Beyoğlu’nda bir grup toplanmış, eyleme katılan kadınlara ters kelepçe takılıp polis şiddeti uygulanmıştı. Bu görüntüler sosyal medyada geniş yankı uyandırmıştı.

Bu gelişmelerin ardından Ticaret Bakanlığı, 9 Nisan 2024’ten itibaren bazı ürünlerin İsrail’e ihracatına ‘kısıtlama’ kararı alındığını duyurmuştu.

SELAHATTİN ÖZGÜNDÜZ KİMDİR?
1957 yılında Iğdır ili Tuzluca ilçesinde doğdu. Çocukluk yıllarından itibaren İslami konulara büyük ilgi duyan Özgündüz, dini eğitim almaya yöneldi ve Kuran-ı Kerim’i öğrendikten sonra Farsça ve temel İslami eğitim almak üzere Iğdır’ın Yaycı köyünde bulunan Ahund Emrah’ın yanına gitti. Orada Farsçayı öğrenen Özgündüz, yine zamanın büyük âlimlerinden olan Hacı Molla Muhammed’den eğitim aldı. Daha sonra bir süre de İran’da öğrenim gören Özgündüz, bu ülkede oturma izni alamayınca Irak’ın Necef’ül Eşref kentine yerleşti. Sarf ve Nahiv Usûlü’l-fıkh – Felsefe, Kelam, Tefsir ve Tarih konularında eğitim gördü. Siyasetçi Ali Özgündüz’ün kuzenidir.

Öğrenim dönemi
Selahattin Özgündüz, eğitim süresince genel derslere katılmaktan ziyade bazı üstatlardan dersler almayı tercih ederek, konular üzerinde daha çok tartışma fırsatları buldu. Zamanın en büyük fakihi ve taklit mercii olan merhum Ayetullah’ul-Uzma Seyyid Ebulkasım Hoi, Ayetullah Seyyid Ruhullah Humeyni, Ayetullah Seyyid Abdullah Şirazi gibi fakihlerin derslerine katılarak buradaki ilmi müzakerelerden faydalandı.

Türkiye’ye dönüşü
Türkiye’ye döndüğünde Iğdır’ın değişik köy ve ilçelerinde görev yapan Özgündüz, buradan Ağrı’nın Taşlıçay ilçesine geçti. Özgündüz, İstanbul’dan gelen davet üzerine Halkalı’ya yerleşerek 1978 yılında Zeynebiye hareketini başlatmış oldu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com