Çağlayan’da Şebnem Korur Fincancı ablukası

TTB Başkanı Fincancı'nın hakim karşısına çıkacağı duruşma öncesi Çağlayan'da polis ablukası kuruldu, adliyeye giril çıkışlar kontrollü sağlanıyor.

KRONOS 23 Aralık 2022 GÜNDEM

Bugün Çağlayan Adliyesi’nde hakim karşısına çıkacak olan Şebnem Korur Fincancı’yla dayanışma için adliye önüne gelenler polis ablukasıyla karşılaştı.

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde bugün hakim karşısına çıkacak olan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı için birçok kurumdan ‘Şebnem Hoca’ya özgürlük’ çağrıları yapıldı.

Duruşma öncesi dayanışma için adliye önünde Fincancı için bir araya gelenler polis ablukasıyla karşılaştı. Meydana girişleri kapatan polisler içeri girişlere izin vermiyor.

HDP’li ve CHP’li çok sayıda milletvekili de basın açıklamasına katıldı.

ORTAK AÇIKLAMA

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve İnsan Hakları Derneği (İHD), dün ortak bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, Şebnem Korur Fincancı’nın uzmanlık alanına ilişkin kendisine yöneltilen bir soruya, bir bilim insanı ve insan hakları savunucusu olarak verdiği yanıtın soruşturma gerekçesi yapılması eleştirilerek, “Türkiye’nin de imzacısı olduğu Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirgesi’nde açıkça belirtildiği gibi sürdürdüğü insan hakları savunuculuğu faaliyetleri nedeniyle, her türlü karalama, damgalama, keyfi soruşturma ve yargılamalara karşı bizzat kamu gücü tarafından korunması gerekirken ağır bir yargısal tacize maruz bırakıldı” denildi.

‘DAYANIŞMAYI BÜYÜTMENİN ZAMANI’ 

Siyasal iktidarı ve yetkilileri, Fincancı şahsında tüm insan hakları savunucularına yönelik her türlü tacize son vermeye çağıran açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Şebnem Korur Fincancı, hiçbir şekilde yalnız olmadı ve yalnız değildir. İlk günden itibaren gerek ülke içinde ve gerekse ülke dışında, hukuksuzluğun giderilmesi ve sevgili Şebnem’in bir an önce özgürlüğüne kavuşması amacıyla umut ve heyecan verici muazzam bir dayanışma ortamı oluştu. Dayanışmanın onarıcı, değiştirici ve dönüştürücü gücüne inanıyoruz. Şimdi bu dayanışma ortamını daha da büyütmenin zamanıdır. Yani iyi hekimliğe, bilme, insan hakları, hukuk ve demokrasi değerlerine sahip çıkmanın tam da zamanıdır.”

NE OLMUŞTU? 

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak’ın kuzeyinde yürüttüğü operasyonlarda “kimyasal silah kullandığı” iddialarıyla ilgili yaptığı bilimsel açıklamalar sonrası medyada hedef gösterilmişti. Yurtdışındayken linç ve hedef göstermelere maruz kalan Fincancı Türkiye’ye geldikten sonra evine yapılan baskınla gözaltına alınmıştı. Fincancı, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Fincancı, hakkında açılan davada bugün ilk kez hakim karşısına çıkacak.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com