Camide biber gazı istifa getirdi: Gaziantep Emniyet Müdürü emekliliğini istedi

Gaziantep Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, Alparslan Kuytul cemaati üyesi kişilerin toplandığı bir camide itikaf ibadetini yapanların 2 Mayıs'ta biber gazı sıkılarak dağıtılması olayı nedeniyle emekliliği istedi. Zeybek, “emrimdeki personelin bu hatalı eyleminin etik sorumluluğunu” üstlendiğini bildirdi.

KRONOS 05 Mayıs 2021 GÜNDEM

Gaziantep İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, Furkan Vakfı üyelerinin bir camide “itikaf” yaparken emrindeki polis ve bekçilerin biber gazı ile müdahale etmesinin ardından istifa ederek emekliliğini istediğini duyurdu.

Emniyet Müdürü Zeybek, yaptığı yazılı açıklamada, 1984 yılında komiser yardımcısı olarak başladığı meslek hayatında çeşitli görevlerde bulunduğunu, 2009 yılında ise Kars’ta İl Emniyet Müdürlüğü yaptığını belirtti.

17-25 Aralık sürecinin ertesinde İstanbul’da polis başmüfettişi olarak görev yaptığını kaydeden Zeybek, “19 Ocak 2014’te Adana’da hain ‘FETÖ’cülerin MİT tırlarını arama girişiminin başarısızlığa uğratılmasında ve 15 Temmuz hain darbe girişimi esnasında Adana Emniyet Müdürü olarak, sonrasında Balıkesir ve en son Gaziantep’te İl Emniyet Müdürü olarak verilen emaneti yerine getirmeye çalıştım” ifadelerini kullanması dikkat çekti.

İTİKAF İBADETİNİ SİVİL İTAATSİZLİK DİYE NİTELEDİ

Zeybek, 2 Mayıs Pazar günü Gaziantep’te, kendilerini “Furkan Gönüllüsü” olarak adlandıran bir grubun camilerde kalabalık halinde toplandığını ve ilgililerin kararlı duruşu sonucu dağıldıklarını ileri sürerek, şu savunmayı yaptı:

Gelen istihbari bilgilere göre, itikaf bahanesiyle camilerden çıkılmayacağı, kimi oluşumların geçmişte denediği gibi ‘sivil itaatsizlik’ ve ‘alternatif cuma’ benzeri bir girişim içinde olunacağı bilgisi alınmıştır. Gaziantep İl Müftüsünün 3 Mayıs günü saat 05.40’da 40-50 kişilik grupların camileri boşaltmamakta direndiğine ve desteğe ihtiyaçları olduğuna dair talebi üzerine, tarafımdan günün nöbetçi müdürüne yeterince kuvvet alarak din görevlilerine destek olunması talimatı verilmiştir. Pandemi koşullarında alınan önlemleri çarpıtarak halkımızı kışkırtmak amacıyla, İslam dininin kutsalları da istismar edilmek suretiyle bir provokasyon girişiminde bulunulmuştur.

“CAMİDE BİBER GAZI KABUL EDİLEMEZ”

“Zeybek, salgın sebebiyle alınan tedbirlere uymamanın toplum sağlığını hiçe sayarak tehlikeye düşürdüğü gibi dinen de büyük bir vebal ve kul hakkı ihlali olduğunu” söyleyerek, şöyle devam etti:

Her gün yüzlerce kişinin vefat ettiği bir ortamda, önce sözlü ikazlarda bulunulmuş, gurubun hakaret ederek eylemlerine devam etmesi üzerine kademeli olarak müdahale edilmiştir. Ancak bu haklı müdahale esnasında orada bulunmaması gereken bir personelimiz, bizim de asla kabul edemeyeceğimiz bir şekilde cami içinde biber gazı kullanmış ve derhal görevden uzaklaştırılarak sorumlular hakkında gerekli soruşturma işlemi başlatılmıştır.


 

Bugüne kadar edindiğim devlet tecrübesi ve görev bilincim, bu haklı ama provokatörlerin ekmeğine yağ süren bir personelin sorunlu müdahale biçimini, devletimizin ve Türk Polis Teşkilatının yıpratılmaması adına, emrimdeki personelin bu hatalı eyleminin etik sorumluluğuyla, yaklaşık 37 yıldır büyük bir şevk ve her bir meslektaşım gibi özveriyle görev yaptığım Emniyet Teşkilatından 04.05.2021 günü emekliliğimi istemiş bulunmaktayım.”

EMNİYET MÜDÜRÜ ZEYBEK’TEN ‘DEVLET BÜYÜKLERİ’NE TEŞEKKÜR

Zeybek, meslek hayatında yanında olan ailesine, devlet büyüklerine, meslektaşlarına ve Türk milletine teşekkür etti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com