Çanakkale Köprüsü’nün vatandaşa maliyeti 7 milyar euro

İyi Parti İBB Meclis Üyesi Sarı, Çanakkale Köprüsü ve ilaveten 324 kilometrelik otoyolun da açılmasıyla yüklenici firmaya toplam 7 milyar Euro ödeme yapılacağını açıkladı. Sarı, günlük 45 bin aracın ise köprüden geçmesinin imkansız olduğunu ileri sürdü.

KRONOS 15 Mart 2022 EKONOMİ

1915 Çanakkale Köprüsü, yap-işlet-devret modeli ile yapıldı ve açılışının 18 Mart’ta gerçekleşmesi planlanıyor. Ancak köprü bütçeye milyarlarca euroluk ek yük bindirecek. Sadece köprüye verilen garanti bedelinin 4.3 milyar Euro olduğunu ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Üyesi Suat Sarı, 324 kilometrelik otoyolun da açılmasıyla bu rakamın  7 milyar Euro olacağını ifade etti.

GARANTİ SAYISI BÜYÜK

Günlük 45 bin araç geçiş garantisi verilen köprüde bu sayıya ulaşmanın çok zor olduğunu vurgulayan Sarı, işletmeci şirkete verilen yıllık toplam araç geçiş sayısının da 16 milyon 425 bin olduğunu hatırlattı.

Sarı, “Feribot işletmesini yapan Gestaş’ın yıllık taşınan araç sayısı, bayramlar dahil en fazla yıllık 3.5 milyon adet. Günlük araç sayısı ise yaklaşık 10 bin araç. Bayramlarda bu sayı günlük 15 bine çıkıyor. Köprü projesine imza atan Bakanlık personeline, mühendislere, şirket yetkililerine de sormak lazım, Gestaş’ın verilerini neden dikkate almadınız? Çanakkale Ticaret Odası’na neden sormadınız?” ifadelerini kullandı.


 

“30 DAKİKA İÇİN…”

Çanakkale Boğazı’nda feribot hizmeti veren Gestaş’ta şu anda otomobil için 95 TL ve bir yolcu için de 6 TL alındığını söyleyen Suat Sarı, köprüye ise günümüz kurlarıyla 256 TL geçiş ücreti verileceğini belirtti. Sarı, “Araç sahipleri 30 dakika kazanmak için 155 TL fazla ödemek isterler mi” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com