Canan Karatay: Asla ama asla güneş kremi kullanmayın

Prof. Dr. Canan Karatay: "Asla ama asla güneş kremi kullanmayın, kanser yapıyor. Her türlü kimyasal maalesef hücrelerimizin DNA'sını bozuyor."

KRONOS 08 Temmuz 2024 GÜNDEM

Yaptığı açıklamalarla tıp dünyasını karıştıran Prof. Dr. Canan Karatay yine ezber bozan bir çıkışta bulundu. Karatay, özellikle yüksek korumalı güneş kremlerinin vücuda D vitamini alımını engellediğini belirtti ve “Asla ve asla kullanmayın” dedi.

Karatay, güneş kremlerinin kanser yaptığını da iddia etti.

Karatay, “Asla ama asla güneş kremi kullanmayın, kanser yapıyor. Her türlü kimyasal maalesef hücrelerimizin DNA’sını bozuyor” dedi.

Karatay’ın bu görüşüne destek veren de var karşı çıkan da.

‘D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNE DAİR HİÇBİR VERİ YOK’

Dermatolog Doç. Dr. Ezgi Özkur, güneş kremlerinin yararlı olduğunu, çünkü güneşin kanser yapıcı etkisinden emin olduklarını, güneş kremi kullanımının şu an D vitamini eksikliği yaptığına dair ellerinde hiçbir veri olmadığını söyledi.

Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta ise, güneş kremlerinde birçok kimyasalın bulunduğunu, ve bunların bazılarının kanserojen olduğu bazılarının ise hormon bozucu olduğunun bilindiğini belirtti. Küçükusta, deriye güneş kremi, güneş sütü veya başka türlü kozmetikler sürülmesi D vitamini sentezini bozduğunu da ifade etti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com