Canan Karatay: Kafelerde satılan kahvelerden uzak durun, şekersiz Türk kahvesi detokstur

Prof. Dr. Canan Karatay: "Sabah kalktığımız zaman bir Türk kahvesi içmek iyidir. Detokstur. Dışarıda kafelerde satılan veya marketlerdeki eriyen kahveler ise çok tehlikelidir. Onlar kimyasal doludur. Bunlardan uzak duracağız."

KRONOS 19 Mart 2024 GÜNDEM

Yaptığı açıklamalarla her daim tartışılan isim Prof. Dr. Canan Karatay, bu kez kahve konusunda konuştu. Şekersiz Türk kahvesinin insan sağlığı için faydalı olduğunu belirten Karatay, “Şekersiz Türk kahvesi detokstur” dedi ve kafelerde satılan kahvelerden uzak durulması gerektiğini belirtti.

Canan Karatay, “Kahve aklımızı başımıza getirir efendim. Sabah kalktığımız zaman bir Türk kahvesi içmek iyidir. Dışarıda kafelerde satılan veya marketlerdeki eriyen kahveler ise çok tehlikelidir. Onlar kimyasal doludur. Bunlardan uzak duracağız” dedi.

“Hangi kahve, nasıl içilirse sağlıklıdır?” sorusuna yanıt veren Karatay, “Her yağ ve kırmızı et nasıl aynı değilse her kahve de aynı değil” diye konuştu.

Süt tozunun çok tehlikeli olduğunu belirten Karatay, kafelerde kahvelerin içine eklenen şurupların da insan sağlığı açısından çok tehlikeli olduğunu söyledi.

TÜRK KAHVESİ SADE İÇİLMELİ

Türk kahvesinin sade içilmesi gerektiğini vurgulayan Canan Karatay, şunları söyledi:

“Ülkemizde Türk kahvesi çok içilirdi. Artık çay içiliyor. Çay tabii ki iyidir. Fakat yemekten sonra hemen içildiği zaman kırmızı ette ve diğer yiyeceklerde bulunan demirin emilimini önlüyor. Türk kahvesi vücuttaki bütün toksinleri yok etmeye çalışır. Hani ‘Detoks detoks’ diye konuşuluyor ya. İşte Türk kahvesi şekersiz olduğu sürece detokstur, doğaldır. Dinçlik verir.

Şimdi yurt dışında çaylara da kahvelere de krema, yani yağ koyuluyor. Ben de ‘Yağ koyun’ dedim diye kıyametler koptu. Şeker olmaz, ama içine saf yağ eklenebilir. Faydası vardır. Bağırsakları çalıştırır. Kabızlık kronik bir hastalıktır. Bütün kronik hastalıkların nedeni kabızlıktır. Kabızlığı önlemek için sabahları Türk kahvesi içilmelidir. Peki ne kadar içilmelidir? Herkes yaşına, başına, istediğine göre içebilir. Kahve yaşlılarda uykuyu kaçırır. Mesela ben saat 15.00’ten sonra kafeinden dolayı kahve içmem, uykum kaçmasın diye. Ama o gece bir çalışmam varsa içerim. Sadece uykum kaçsın diye değil. Beyni de çalıştırıyor. Sinapsları ve ileti sistemini çalıştırıyor.”

FİLTRE KAHVE KAĞITLARI TEHLİKELİ

Filtre kahve kağıtları konusunda da uyaran Karatay, “Kendimiz filtre kahve yapabiliriz. Yalnız filtresi kağıtsa tehlikelidir. O kağıtlardaki bromür ve kimyasallar sıcak su içinden geçtiği zaman kahveye ve vücuda geçer. Bromür tehlikelidir, bromat çok tehlikelidir. Ama french press olabilir. Kendimiz basıyoruz. Kahveye süt de katabilirsiniz ama taze olacak. Yani günlük olacak” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com