‘Canikli hakkındaki ‘kişisel çıkar’ iddiaları araştırılmalı’

CHP'li Ünsal, AKP'li Nurettin Canikli hakkındaki iddiaların Meclis'te bir araştırma komisyonu kurularak araştırılmasını istedi. İddialar; Canikli'nin Boydak Holding, Akın Çorap ve Koza Holding’e atanan kayyum ve yöneticileri belirleyerek, bu kişileri kişisel çıkarlarının temini için yönlendirdiği şeklinde.

KRONOS 30 Haziran 2022 GÜNDEM

AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli hakkındaki iddiaları Meclis gündemine taşıyan CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal; Boydak Holding, Akın Çorap ve Koza Holding şirketlerindeki yolsuzluk açıklamalarının araştırılmasını istedi.

Canikli’nin söz konusu iddialara kişisel olarak cevap verdiği ancak belgeli olarak dile getirilen iddialara verdiği cevapların herhangi bir belge içermediğine dikkati çeken Ünsal,  “Söz konusu iddiaların gerçekliğini araştırmak ve gereken hukuki süreçlerin en tarafsız ve özgür biçimde işletilmesi hususunda siyasi ve hukuki sorumluluğu olan iktidar kanadının bu iddiaların üzerine gitmediği ve iddiaların gerçekliğini ortaya çıkaracak tedbirler almaktan çekindiği yönünde kamuoyunda bir algı oluştuğunu söylemek gerekir.

‘CANİKLİ BELGE SUNMADI’

Nurettin Canikli’nin söz konusu iddialara kişisel olarak cevap verdiği ancak belgeli olarak dile getirilen iddialara verdiği cevapların herhangi bir belge içermediği ve dolayısıyla iddialara verilen cevapların, belgeli biçimde gerçekleştirilen iddiaların kamuoyunda yarattığı yolsuzluk algısını gidermekten uzak olduğu da aşikârdır.”

‘MECLİS, ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YAPMALI’

Söz konusu iddiaların kamuoyunda geniş yankı uyandırdığını belirterek bu iddiaların araştırılması konusunda Meclis’in siyasi sorumluluğunu yerine getirerek bir komisyon kurması gerektiğini belirten Ünsal, iddiaların gerektiği gibi soruşturulmaması halinde bu durumun bir tür sistem krizine dönüşebileceğini kaydetti. Ünsal’ın Meclis Başkanlığı’na sunduğu önerge şöyle:


 

ATANAN KAYYUMLAR VE KİŞİSEL ÇIKAR İÇİN YÖNLENDİRMELER

“65. Türkiye Hükümeti’nde, önce Başbakan Yardımcısı daha sonra da Millî Savunma Bakanı olarak görev yapan ve hükümette görev yaptığı süreçte Boydak Holding, Akın Çorap ve Koza Holding’e atanan kayyumları ve yöneticileri belirlediği ve bu kişileri, kişisel çıkarlarının temini için yönlendirdiği iddia edilen Nurettin Canikli hakkında son dönemde kamuoyuna yansıyan bilgi ve belgelerin gerçekliği ile bu belgelerle oluşturulan iddiaların doğruluğunun araştırılması adına Anayasanın 98. maddesi ve TBMM iç tüzüğünün 104. ve 105. maddeleri gereğince bir araştırma komisyonu kurularak gerekli incelemelerin yapılmasını arz ederim.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com