Çatlayan Trabzon Havalimanı pistinin altından da “5’li çete” çıktı

Trabzon Havalimanı pistinde çatlak meydana geldi. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Trabzon Havalimanı pist bakım işinin geçen yıl ihalesiz olarak yandaş Makyol İnşaat Şirketi’ne verildiğini hatırlattı.

KRONOS 22 Ağustos 2021 EKONOMİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, Trabzon Havalimanı pist bakım işinin geçen yıl ihalesiz olarak yandaş Makyol İnşaat Şirketi’ne verildiğini söyledi.

Sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yapan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, ”Trabzon Havalimanı’nda çatlak meydana geldi. Oysa pistin bakımı 1 yıl önce yapıldı ve 58 milyon TL harcandı. İhaleyi alan Makyol; 10 yılda 24 kez vergiden muaf tutulmuş, 5 yılda da “5’li çete” ile kamu ihalelerinin yüzde 24’ünü alan şirket. Zararın hesabı kimden sorulacak?” diye sordu.

“ÇATLAYAN AKP ZİHNİYETİ”

Olayın ardından CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya da bir açıklama yaptı. Havalimanının pist bakım işinin geçen yıl ihalesiz bir şekilde yandaş bir firmaya verildiğini kaydeden Kaya, “Dün yapılan pist bugün çöküyorsa, çöken sadece pist değil, AKP’nin yandaşı kayıran zihniyetidir, adaletsiz ihale sistemidir, kısacası AKP zihniyetidir” dedi.

“HESABI VERİLMELİ”

Trabzon Havalimanı pistinin geçen yıl Nisan ayında bakım ve onarımdan geçirildiğini belirten Kaya, “Havalimanındaki pistlerde çalışma yapıldığını görünce araştırdık ve bu iş için herhangi bir ihale yapılmadığını fark ettik. 2 defa gittik yerinde incelemeler yaptık. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin pistteki asfaltı söktüğünü gördük. Başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olmak üzere ilgili yetkililere pist bakım işi için ihale yapılıp yapılmadığını, bu işin kimler tarafından ne kadar bedelle yapıldığını, bu işi yapan firmanın liyakate sahip olup olmadığını sorduk. Biz bu soruları kamuoyu adına sorarken böyle bir sonuçla karşılaşacağımızı ön görerek konunun üzerine gitmiştik, uyarmıştık. İşin ihalesiz bir şekilde bir yandaşa verildiğini ve ihalenin daha sonra el altından yapıldığını ifade etmiştik. Maalesef 1 yıl önce yapılan pist bugün çöktü. Daha dün yapılan pist çöküyorsa bu işin sorumluluğunu taşıyanların çıkıp bunun hesabını vermesi lazım” dedi.


 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Trabzon Havalimanı pistinin güneyinde 25 metrekarelik alanda meydana gelen ondülasyon nedeniyle 20 Ağustos Cuma saat 20.40 itibarıyla trafiğe ara verildi. Pistin bakımının yapılmasının ardından havalimanı yeniden uçuşa açıldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com