Çavuşoğlu: ABD, S-400’leri Ukrayna’ya göndermemizi istedi

Çavuşoğlu, "ABD, S-400'leri Ukrayna'ya gönderir misiniz dedi, biz olmaz dedik" açıklamasını yaptı.

KRONOS 07 Mayıs 2023 GÜNDEM

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin Türkiye’den S-400’leri Ukrayna’ya göndermesini istediğini ancak bunu reddettiklerini açıkladı. Çavuşoğlu, “Biz şu anda F-35’e geri dönelim demiyoruz, paramızı verin diyoruz. Çünkü biz kendi milli muharip uçağımızı üretiyoruz. ABD ile ilişkileri biz de düzeltmek isteriz, bunun için gerekli mekanizmaları da kurduk. Ancak ABD’yle biz durduk yere kötü olmuyoruz, FETÖ Amerika’da, Amerika PKK/YPG’yi destekliyor” dedi.

ABD’nin Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400’leri Ukrayna’ya göndermesini teklif ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, “ABD, S-400’leri Ukrayna’ya gönderir misiniz dedi, biz olmaz dedik” diye konuştu.

14 Mayıs’a ilişkin de konuşan Çavuşoğlu, “Bu seçim bir beka meselesidir” dedi. Çavuşoğlu ayrıca, “Antalya’da tepkiler çok iyi, gerçekten beklediğimin de ötesinde. Çünkü bu seçimin kritik bir seçim olduğunu biliyorlar. Toplumun her kesimiyle diyaloğumuz çok iyi. İlk turda İnşallah bitecek. Cumhurbaşkanımızın da AK Parti’nin de oyu artıyor” değerlendirmesini yaptı.

‘MUHALEFETİN ÜSLUBU ÇOK SERT’

Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Muhalefet seçmeniyle konuşuyoruz, selamlaşıyoruz. Seçime gidiyoruz, düşman değiliz. Her zaman birbirimize sevgi saygı duyuyoruz AK Parti’nin oy oranı şu anda yüzde 40’ın üstünde. Bence muhalefetin üslubu çok sert. Mitinglerde küfürlü konuşuyorlar.

Şimdi seçim dönemindeyiz. Seçimden sonra Cumhurbaşkanımız hangi görevi verirse onu yapacağız.


 

Dünya zor bir süreçten geçiyor. Dünyada güçlü ve istikrarlı bir liderin önemi anlaşıldı. Bunu gördüler. Erdoğan’a yüklendikçe ters tepiyor. Bu seçim döneminde eskisi kadar müdahale yok. Ama yine de bunlar kendilerini tutamıyorlar. Onlar Türkiye’yi dizayn edemez.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com