Cemil Çiçek: Bugünün gençliği daha septik, anlayamıyorum

Bugünün gençliği ile kendi nesli arasındaki makasın açıldığını söyleyen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, "Bizim neslimiz daha iddialıydı... Belki de ideolojik sebeplerle. Şimdikiler ise daha septik... Daha şüpheci..." dedi.

KRONOS 23 Mayıs 2022 GÜNDEM

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, Türkiye’deki genç nüfusun siyaseti belirleyeceğine inandığını belirterek “Önümüzdeki dönemde yapılacak seçimde, yüzde 50+1’in de getirdiği durumlar sebebiyle, siyasette belirleyici olacak unsurların başında gençlik geliyor. Burada söylemek istediğim şu: Dünün bilgisiyle, bugünün gençliğini ben anlayamıyorum.” dedi.

Bugünün gençliği ile kendi nesli arasındaki makasın oldukça açık olduğunu belirterek, “Bizim neslimiz daha iddialıydı… Belki de ideolojik sebeplerle. Şimdikiler ise daha septik… Daha şüpheci…” ifadelerini kullandı.

SİYASETE KARŞI İLGİSİZLİK VAR

İktidar yanlısı Sabah gazetesi yazarı Yavuz Donat’a konuşan Cemil Çiçek, Türkiye’de gençliğin gönlünü kazanmaya yönelik çalışmalar yapılmadığını söyleyerek şöyle konuştu:

“Bizim dönemimizde parti fikri daha fazla öne çıkıyordu. Partiler açısından siyasete bakıyorduk. Bugünkü gençlik olaylara siyasi partiler açısından bakmıyor. Siyasete karşı bir ilgisizlik var… Hatta umursamazlığı var… Siyasete epey mesafeli. Ya da mevcut siyasi yapıları, kendisi açısından kabul edilebilir olarak değerlendirmiyor. Dolayısıyla parti aidiyeti bugünkü gençlerde daha az.

OKUDUKLARIMIZ İDEOLOJİK KİTAPLALDI

Bugünkü nesil, özellikle teknolojinin sağladığı imkânlarla, daha bilgili. Bizim neslimiz ise kültürlüydü. Biz, dinlemenin dışında, kitap da okuyorduk. Ama okuduğumuz kitaplar hep ideolojik kitaplardı. Sol kesim, Marks, Engels, Maksim Gorki’nin, onların Türkiye içindeki uzantılarının kitaplarını okuyordu. Bizler ise sağ gençlik, Seyit Kutup’tan, Nihal Atsız’dan, Ziya Gökalp’e varıncaya kadar olan kesimin kitaplarını okumaya çalışıyorduk.

FİKRİMİZİ DOĞRULATMAK İÇİN OKUYORDUK

Biz, okuduklarımızı, fikirlerimizi oluşturmak için değil, fikirlerimizi doğrulatmak için, önyargı ile okuyorduk. Şimdiki neslin böyle bir saplantısı yok. Bir şey daha gördüm… Bizim neslimiz daha iddialıydı… Belki de ideolojik sebeplerle. Şimdikiler ise daha septik… Daha şüpheci… İddia kısmı biraz zayıf.. Bugünün gençliği ile benim neslim arasında hayli mesafe var… Makas oldukça açık. Günümüz gençliğine bir mesaj verilecekse, öncelikle zihinlerin iyi okunması, beklentilerin iyi anlaşılması ve davranışların iyi analiz edilmesi gerekli.

GENÇLİĞİN GÖNLÜNÜ KAZANMAK GEREKİYOR

Sonuç olarak… Gençler, Türkiye’deki siyaseti belirleyecek nüfus ağırlığında… Önümüzdeki dönemde yapılacak seçimde, yüzde 50+1’in de getirdiği durumlar sebebiyle, siyasette belirleyici olacak unsurların başında gençlik geliyor. Burada söylemek istediğim şu: Dünün bilgisiyle, bugünün gençliğini ben anlayamıyorum. Benim bilgim, yaşadığım tecrübe gençliği anlamaya yetmiyor. O zaman, daha özel çabalara, daha özel gayrete, daha özel programlara ihtiyaç var.

İNCE ÇALIŞMALAR YAPMAK GEREKİYOR

Bugünkü gençliğin gönlünü kazanmak, tercihini almak için çok farklı, çok ince çalışmalar yapmak gerekiyor. Bu yönde çalışmaların yapıldığı söyleniyor ama topluma yansıyan fazla bir çalışmayı da görmedim.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com