Cemil Çiçek de ‘laiklik’ tartışmasına katıldı: ‘Seçmeni uzaklaştırmanın anlamı yok’

Eski AKP milletvekili Resul Tosun’un köşe yazısında 'laikliğin Anayasa’dan çıkarılması' öneriyle başlayan tartışmaya Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Cemil Çiçek de katıldı: “Laiklikte bir tereddüt yok. Seçim yaklaşmışken bazı seçmeni uzaklaştırmanın bir anlamı yok.”

KRONOS 20 Eylül 2021 GÜNDEM

Eski Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın adli yıl açılışına katılması, Yargıtay binasının duayla açılması ve sonrasında eski AKP’li vekil Resul Tosun’un Star’daki yazısında ‘laikliğin Anayasa’dan çıkarılması’ önerisiyle başlayan tartışma sürüyor.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Laiklik prensibinin Anayasa’da korunması gerektiğini düşünüyoruz. Hiçbir şekilde anayasadan çıkarılması gibi bir teklif, Ak Parti’nin teklifi olamaz. Bu teklife Ak Parti’nin olumlu bir şekilde bakması da mümkün değildir” demişti.

ÇİÇEK: TÜRKİYE’NİN BİRÇOK MESELESİ VARKEN…

halktv.com.tr yazarı Fikret Bila, eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek’le laiklik tartışmalarını konuştu. Fikret Bila yazısında Çiçek’in sözlerini şöyle aktardı:

“Türkiye’nin birçok meselesi varken, durduk yere böyle bir tartışma yapılmasını yararlı ve pratik açıdan anlamlı bulmuyorum. Bizim laiklikle ilgili bir sorunumuz yok. Laiklikte bir tereddüt yok. Anayasa’nın ilk 4 maddesiyle ilgili de bir sorunumuz yok. Kaldı ki, gerek Cumhur İttifakı’nın gerek millet İttifakı’nın Meclis’te anayasa değişikliği yapacak bir çoğunluğu da yok. Bu durumda böyle bir tartışmayı yürütmenin anlamı ve pratik bir sonucu yok. Ayrıca henüz partilerden biri ortaya birinci maddesinden yürürlük maddesine kadar hazırlanmış bir anayasa taslağı metni de ortaya koymuş değil. Hangi metin üzerinden tartışacaksınız?”

‘BAZI SEÇMENİ UZAKLAŞTIRMANIN BİR ANLAMI YOK’

Bila’nın aktardığına göre Cemil Çiçek, tartışmayı pratik açısından anlamsız kılan bir diğer faktöre de şöyle dikkati çekti: “Şimdi bir ittifak içindesiniz. Cumhur İttifakı’nın içinde olan MHP’nin görüşü var. MHP için anayasanın ilk 4 maddesi kırmızı çizgi. Bunu ilân etmiş bir parti ile ittifak söz konusu. MHP’nin bu tutumunun pratikte bir anlamı var. Laiklik konusunda bir tereddüt de olmadığına göre sonuç getirecek bir tartışma değil. Durup dururken bir sorun yaratmanın, seçim yaklaşmışken bazı seçmeni uzaklaştırmanın bir anlamı yok.”


 

RESUL TOSUN’A: SADECE KENDİSİNİ BAĞLAR

Fikret Bila, eski AKP Milletvekili Resul Tosun’un, laikliğin anayasadan çıkarılması ve açık biçimde tanımlanması gerektiği görüşü konusunda ne düşündüğünü sorduğunda ise şu cevabı aldığı kaydetti: “Sayın Resul Tosun eski milletvekilimiz. Şu anda milletvekili değil ve ayrıca AK Parti yönetiminde bir görevi de yok. Bu nedenle Sayın Tosun’un görüşleri partiyi bağlamaz. Kişisel görüşleridir, sadece kendisini bağlar.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com