Cemil Çiçek: Keşke İrfan Fidan bu dönemde aday olmasaydı

TBMM eski Başkanı Cemil Çiçek, kritik davaların savcısı İrfan Fidan'ın kısa süre içinde Yargıtay üyeliği ardından da AYM üyeliğine getirilmesiyle ilgili olarak, "Keşke sayın Fidan bu dönem aday olmasaydı. Belki bu tartışmayı yapmazdık" dedi.

KRONOS 30 Ocak 2021 GÜNDEM

Cemil Çiçek: Siyaset adına kahır da çektim, ikbal de gördüm.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi ve TBMM eski Başkanı Cemil Çiçek,  AİHM ve AYM kararlarına uyulması gerektiğini söyledi.

Çiçek, Haber Global TV yayınında gündemdeki konularla ilgili değerlendirmede bulundu.  Çiçek, parti kapatma, AİHM, AYM kararları ve İrfan Fidan’ın AYM üyeliğine atanmasını değerlendirdi.

Çiçek, parti kapatmadan yana olmadığına işaret ederek, “Parti kapatmayı zorlaştırıcı adımların bir kısmı bizden önceki hükümet döneminde de atıldı. Burada hukuki bir konuyu konuşuyorsak bunu hukukla konuşmak lazım. Her konuyu siyaseten konuşuyoruz biz. Partilerimizin de bir sorumluluğu yok mu? Milletvekili olurken Anayasa’ya uygun davranacağıma diyerek yemin ediyoruz. Bir parti neleri yaparsa kapatma davasına haiz olur? Buna bakmak lazım. Kimsenin devleti de parlamentoyu da hukuku da emrivakide bırakmaması lazım. Parti kapatmalar doğru bir şey değil ama bu da ben köpeksiz köye düştüm değneksiz gezerim şeklinde olmamalı. Partiler de sorumlu davranmalı.”dedi.

Çiçek, yargı kararlarının uygulanmamasının bir sorun olduğuna işaret ederek, “Yargı millet adına yargılama yapar. Yasama da Türk millet adına kanun çıkarır. 3 erk de millet adına iş yapıyor. Devlete güven Yargı’ya güvendir. Yargı, alternatifi olmayan bir şeydir. Türkiye kendi tasarrufuyla azami yüzde 5 kalkınabilir. Türkiye’nin rakipleri arasındaki farkı kapatabilmesi için yüzde 7 büyümesi lazım derler. Bunun için yabancı sermayenin ülkeye gelmesi lazım. Yabancı sermayenin ülkeye güvenmesi için de güçlü bir Yargı lazım” dedi.


 

Çiçek, HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği derhal tahliye edilmeli kararı ile CHP’li Enis Berberoğlu hakkında Anayasa Mahkemesi’nin verdiği “yeniden yargılanmalı” kararlarına uyulmaması hakkında ise; “AİHM ve AYM kararlarına uyulmalı” dedi.

İRFAN FİDAN’IN AYM ÜYELİĞİ…

Çemil Çiçek, kritik davaların savcısı İrfan Fidan’ın kısa süre içinde Yargıtay üyeliği ardından da AYM üyeliğine getirilmesiyle ilgili de şöyle dedi: “Çok derli toplu bir makale yayınlandı bu konuyla alakalı. O makaleyi okuyup oradan bu olaya bakmak var, bir de tümüyle eleştiren taraftan bu olaya bakmak var. Orada, “Cumhurbaşkanı’nın yaptığının Anayasa’ya aykırılığı yoktur, aday olmasının da aykırılığı yoktur” diyor. Keşke sayın Fidan bu dönem aday olmasaydı. Belki bu tartışmayı yapmazdık.” ifadesini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com