Cengiz Holding, Dağlık Karabağ’da altın arayacak

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarında 43 milyar dolar (güncel döviz kuru ile 353 milyar TL) kamu ihalesi alarak dünyada ilk 3 taahhüt firması arasına giren Cengiz Holding şimdi de Dağlık Karabağ'da ortaya çıktı. Cengiz'in "AzerGold" isimli Azerbaycan kamu şirketi ile ortak olacağı iddia edildi.

KRONOS 28 Nisan 2021 EKONOMİ

Mehmet Cengiz (sağ başta), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a en yakın işadamlarından biri olarak gösteriliyor.

En son Rize İkizdere’de el değmemiş İşkencedere Vadisi’nde taş ocağı için ağaç katliamına başlayan Cengiz Holding’in Jandarma’yı kendi güvenlik gücü gibi kullanması dikkati çekerken, holding bu kez Azerbaycan ile Ermenistan arasında savaş sebebi olan Dağlık Karabağ’da ortaya çıktı.

25 Şubat 2021 tarihinde Azerbaycan’ın başşehri Bakü’de AKP hükûmeti ile Azerbaycan hükûmeti arasında Enerji ve Madencilik Alanında İşbirliğine Dair Anlaşma imzalanmış, akabinde 3861 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile anlaşma onaylanmıştı.

AZERGOLD-CENGİZ ORTAKLIĞI ALTIN BULACAK

Şubat ayında imzalanan anlaşma meyvelerini çabuk verdi. Cengiz Holding heyetinin başında Şeref Cengiz’le birlikte diğer yöneticiler Bakü’ye giderek, Azerbaycan devletine ait Azergold şirketiyle Karabağ’da maden arama hazırlığına başladı.

Yeni Yaşam gazetesinin haberine göre AzerGold Başkanı İbrahimov, Karabağ bölgesinin büyük bir ekonomik potansiyele sahip olduğunu belirterek, mevcut kaynakların madencilik sektöründe ikili işbirliği için geniş fırsatlar sunduğunu söyledi.


 

Karabağ’ın Kelbecer ve Zengilan illeri zengin altın yataklarına sahip olduğu iddia ediliyor. Dağlık Karabağ bölgesinin ikinci en büyük altın madeni, ilin hemen kuzeydoğusunda Ermenistan’a çok yakın bir yerde bulunduğu belirtiliyor.

İddialara göre Vejnali bölgesinde 183 bin ton altın cevheri, 2 bin 169 ton altın ve diğer değerli maden rezervi tespit edildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com