Cengiz, Limak ve Rönesans’a toplam 842 milyon liralık yeni ihale

Kamu İhale Kanunu'nda yer alan ve istisnai olarak kullanılması gereken 21/B maddesi AKP hükûmetinin en fazla ihale verdiği Cengiz ve Limak için teamüle dönüştü.

KRONOS 12 Mayıs 2021 EKONOMİ

Mehmet Cengiz (solda) ve Nihat Özdemir, AKP hükûmetinin en fazla ihale verdiği iki işadamı.

Karayolları Müdürlüğü’nün 209 milyon TL’lik ihalesi Limak’a, 630 milyon TL’lik ihalesi Cengiz İnşaat’ın ortağı Özaltın İnşaat’a verildi. İkiye bölünen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise Saray’ın müteahhidi Rönesans Holding’e 2,6 milyon TL’lik ihale verdi. Üç şirketin aldığı üç ayrı ihalenin toplam bedeli ise 842 milyon 350 bin TL’yi buluyor.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Karayolları Genel Müdürlüğü, 1 Nisan 2021 tarihinde “Yusufeli (Artvin-Erzurum) Ayrımı Devlet Yolu İkmal İnşaatı İşi” ismi altında bir ihale düzenledi.

YİNE ADRESE TESLİM İHALE, YİNE LİMAK

Kamu İhale Kanunu’nun “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen olayların” ortaya çıkması durumunda kullanılması gereken tartışmalı 21/B maddesinde düzenlenen pazarlık usulüyle yapılan ihalenin 208 milyon 929 bin TL’ye Limak İnşaat’a verildiği açıklandı.

Yusufeli Baraj Gölü altında kalan yolların yeniden yapılması için düzenlendiği açıklanan yol inşaatı için düzenlenen ilk ihale de 650 milyon TL’ye yine Limak İnşaat’a verilmişti.

Karayolları Genel Müdürlüğü, 30 Mart’ta “Kiğı-Yedisu Yolu İkmal İnşaatı İşi” ismi altında bir ihale düzenledi. Yine Kamu İhale Kanunu’nun tartışmalı 21/B maddesinde düzenlenen pazarlık usulüyle yapılan ihale tam 630 milyon 807 bin TL’ye Özaltın İnşaat’a verildi.


 

Özaltın İnşaat’ın Cengiz İnşaat ortaklığıyla Kalehan Enerji ismi altında ikinci inşaat şirketi de bulunuyor. Özaltın İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Özaltın’ın ismi 17/25 Aralık 2013 yolsuzluk operasyonunda da geçiyor. Özaltın, 25 Aralık operasyonunda hazırlanan 41 kişilik gözaltı listesinde yer alıyordu.

“SARAY MÜTEAHHİTİ RÖNESANS’A BAKANLIK İHALESİ

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 21 Nisan’da ikiye bölünen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın “2021 Yılı Elektrik Enerjisi” ihalesi de yapıldı.

Birgün’ün haberine göre ihaleyi 2 milyon 614 bin TL teklif veren Rönesans Holding’e bağlı Rönesans Elektrik Enerji Şirketi’nin aldığı açıklandı.

Rönesans Holding, aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Sarayı, MİT Yerleşkesi, Okluk Yazlık Sarayı ve birçok şehir hastanesinin de müteahhidi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com