Çete liderinin yargılandığı duruşmayı haberleştiren gazeteci Furkan Karabay tutuklandı

Sarallar suç örgütünün önde gelen isimlerinden Barış Saral'ın mahkeme başkanıyla yaşadığı kavgayı duruşma tutanağından alıntılayarak haberleştiren gazeteci Furkan Karabay tutuklandı.

KRONOS 29 Aralık 2023 GÜNDEM

Türkiye’de yaptığı haberler nedeniyle soruşturmaya uğrayan ve tutuklanan gazetecilere bir yenisi eklendi. Gerçek Gündem editörü Furkan Karabay, Sarallar suç örgütünün önde gelen isimlerinden Barış Saral’ın, HSK’ya rüşvet aldığı iddia edilerek şikayet edilen hakimlerin görevde olduğu Çağlayan Adliyesi’nde mahkeme başkanıyla girdiği kavgayı haberleştirdiği gerekçesiyle tutuklandı.

Gazeteci Karabay hakkında duruşmada yaşananları resmi tutanaktan aktararak anlattığı haberi nedeniyle “terörle mücadelede görev almış kişiyi hedef gösterme” ve iftira” iddiasıyla tutuklama kararı verildi.

Hakkındaki tebligatı almak üzere karakola çağrılan ve burada gözaltına alınan Furkan Karabay, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde savcıya verdiği ifadenin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme gazeteci Karabay’a tutuklama kararı verdi.

Gerçek Gündem’in haberine göre Emniyet’teki ifadesinde Karabay’a sadece yaptığı haber soruldu. Karabay’a yöneltilen sorularından birisi “Haberi siz mi yaptınız? Neden yargı mensuplarını hedef gösterdiniz” oldu.

Karabay bu soruya, “Haberi ben yaptım. Öncelikli söz konusu isimler hedef gösterilmemiştir. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve Barış Saral isimli şahsın sanık olduğu davada geçen ifadeler habere konu edilmiştir. Barış Saral isimli şahıs çeşitli iddialarda bulunmuş ve bu iddialar da mahkeme tutanağına geçmiştir. Haber de hiçbir özel yorum olmaksızın duruşmadaki ifadeler çarpıtılmadan, değiştirilmeden gazetecilik faaliyetleri kapsamında kamuoyuna duyurulmuştur” yanıtını verdi.

‘BU BEYANLARA NASIL ULAŞTINIZ?’

Furkan Karabay’a “Dava dosyasında geçen bu beyanlarına nasıl ve ne şekilde ulaştınız? Özellikle böyle bir haber yapmanızda sizi kimse talimatlandırdı mı? Anlatınız” sorusu yöneltildi.

Karabay ise şu yanıtı verdi:

“Ben bir gazeteci olarak talimat ile değil kamuoyu yararı adına hareket etmekteyim. Barış Saral’ın mahkeme salonunda söylediği sözlerin yer aldığı kısa bir video sosyal medyada paylaşılmıştır. Adliye ve yargı haberleri yaptığım için de Barış Saral’ın mahkemede söylemiş olduğu sözler dikkatimi çekmişti. Bunun üzerine duruşma tutanağına ulaşıp konuyu gündeme getirdim. Basın kanunu kapsamında her ne kadar kaynağımı açıklamak zorunda değilsem de şunu belirtmek isterim ki söz konusu duruşma tutanağına herkes ulaşabilir.”

Emniyet ifadesinde ayrıca haberlerin yayınlanma süreci de soruldu.

Polisler “Haber içeriğinde Barış Saral isimli şahsın dava dosyasına bakan mahkeme başkanının adını ‘A.E.K.’ şeklinde belirtirken neden Ş. Y. ve O. A.’ı açık bir şekilde belirttiniz? Bu çelişkiyi açıklayınız” sorusunu yöneltildi.


 

Karabay, şu yanıtı verdi:

“Öncelikle mahkeme başkanı bu haberin konusu değildir. Üstelik devam eden bir duruşma vardır. Bu nedenle kendisinin ismi kodlanmıştır. Ş. Y. ve O. A. devam eden mahkemenin bir konusu olmadığı için isimleri açık bir şekilde belirtilmiştir.”

Savcılıkta ise Karabay’a haberinde İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı’nın HSK’ya yazdığı mektubu neden hatırlattığı ve Gezi Davası’nda mahkumiyet kararı veren, AYM’nin ihlal kararına rağmen Can Atalay dosyasını Yargıtay’a gönderen hakimle ilgili attığı tweet de soruldu.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com